Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yapılandırılan Kamu Borçları 370 Milyar Lirayı Aştı

Kamu borçlarının yapılandırılmasında başvurular sona ererken ilk taksit ödemeleri için de son güne yaklaşıldı. Yapılandırma paketi kapsamında ödemeler 2 haftada 150 milyar lirayı aştı.
Yapılandırılan Kamu Borçları 370 Milyar Lirayı Aştı
HABER GİRİŞ

Mart ayında yürürlüğe giren ve başvuru tarihi dün itibarıyla sona eren yapılandırma paketinde ilk taksit ödemelerinde Temmuz ayının son günü zaman dolacak. Cumhuriyet tarihinin en geniş kapsamlı yapılandırma paketi olarak duyurulan kamu borcu affına gelen talep ise yoğun oldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre yapılandırılan borç tutarı 2 haftada 265 milyar liradan, 370 milyar 477 milyon 406 bin 725 liraya çıktı.

Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı vergi dairelerine yapılan başvurularda ise 56 milyar 783 milyon 48 bin 648 liralık tahsilat sağlandı.

Başvuru yapan mükellef sayısı 5 milyon 484 bin 289 olurken, 7 milyon 946 bin 460 yapılandırma dosyası hazırlandı.

Son Gün 31 Temmuz

Başvuru sisteminin kapanacağı son günün Kurban Bayramı tatiliyle çakışması sebebiyle tarih 3 gün daha uzatılmış, 3 Temmuz Pazartesi gününe kadar yapılandırma başvuruları sürmüştü.

GCM Yatırım Banner

Beraberinde ilk taksit ödemeleri de ileri bir tarihe alınmış, yapılandırılan borçların ödeme süresi 31 Temmuz’a ertelenmişti.

İlk taksitte tarih bir ay ertelenirken, diğer taksitler için günlerde değişiklik yaşanmamıştı.

Böylece Temmuz ayında borçların ilk ve ikinci taksitlerinin birlikte ödenmesi durumu oluşmuştu. (AA)

Cumhurbaşkanlığı Kararı ile yapılandırmaya ilişkin kanundan yararlanılmak için başvuru süresi 3 Temmuz’a, ilk taksit ödeme süresi ise 31 Temmuz’a uzatılmıştı.

Kanun kapsamında yapılandırılan borçlar peşin veya taksitler halinde ödenebiliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın