Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yapı Kredi Bankası’nın Faiz Gelirlerinde Sert Yükseliş

Yapı Kredi Bankası, 2023 yılı 3. çeyrek bilançosunu açıkladı. KAP üzerinden açıklanan raporda bankanın faiz geliri dikkat çekti. Detaylar haberde...
Yapı Kredi Bankası’nın Faiz Gelirlerinde Sert Yükseliş
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yapı Kredi Bankası, 2023 yılı 3. çeyrek bilançosunu Kamu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden paylaştı. Buna göre bankanın faiz gelirindeki artış dikkat çekti.

Rapora göre yılın ilk 9 ayında net dönem kârı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 38 arttı. Rakam 48,7 milyar TL’ye yükseldi.

Net ücret komisyon geliri ise yüzde 128 artarak 24,2 milyar TL’ye yükseldi. Yapı Kredi Bankası’nın faiz geliri ise söz konusu dönemde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 77 arttı. Geçen yılın ilk 9 ayında 85,2 milyar TL olan faiz geliri, bu yıl Ocak-Eylül döneminde 150,6 milyar TL’ye yükseldi.

Net finansal varlıklar yılın 9 ayında, Ocak-Haziran dönemine göre yüzde 23 arttı. Rakam 444,0 milyar TL’ye yükseldi.

Fintables Özet Finansal Rapor
Kaynak: Fintables

Krediler yine Ocak-Eylül döneminde, yılın ilk 6 aylık dönemine göre yüzde 8 artarak 823,7 milyar TL oldu.

GCM Yatırım Banner

Bankanın mevduatları ise yüzde 5 artarak 1 trilyon TL’yi aştı. Beklenen zarar karşılıkları yılı ilk 9 ayında, 2023 Ocak-Haziran dönemine göre yüzde 3 azaldı.

Özkaynaklar ise Ocak-Eylül döneminde, Ocak-Haziran dönemine göre yüzde 16 artarak 162,2 milyar TL’ye yükseldi.

Foreks Haber’de yer alan bilgilere göre söz konusu rapor hakkında değerlendirmede bulunan Yapı Kredi CEO’su Gökhan Erün, “ 79 yıldır ana faaliyet alanımız finans sektörünün yanı sıra her alanda sınırları kaldırmak ve görevimizi en iyi şekilde yapmak adına var gücümüzle çalışıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Bankanın yılın ilk 9 ayında ülke ekonomisine 1,1 trilyon lirayı aşan kayak sağladıklarını bildirdi.

Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında bölgeye aktarılan kaynakları hatırlatan Erün, “Cumhuriyetimizin yeni yüzyılında da ülkemize ve toplumumuza fayda sağlamak için çalışmaya ve her alanda sorumluluk almaya devam edeceğiz” dedi.

Tüm paydaşlar ile sürdürülebilir dönüşümü desteklediklerini dile getiren CEO Erün, ülkenin girişimcilik ekosistemini Avrupa ile buluşturduklarını dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.