Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yabancı Yatırımcılar Çin Tahvillerini Güvenli Sığınak Olarak Görüyor!

Çin giderek artan bir şekilde devlet borcuna yönelik pazarını yabancı yatırımcılara açıyor ve bu artan ticaret gerilimleri arasında bir miktar güvenlik sağlıyor. Detaylar şöyle;
Yabancı Yatırımcılar Çin Tahvillerini Güvenli Sığınak Olarak Görüyor!
HABER GİRİŞ

Portföy yöneticileri, Çin hükümet tahvillerinin ticaret savaşı ortasında yabancı yatırımlar için güvenli bir sığınak sunduğunu söyledi. Washington ile Pekin arasındaki tarife savaşı, Çin’in hisse senedi piyasaları ve para birimi yuan üzerinde doğrudan bir vuruş yapsa da Çin’in yabancı yatırımcılara ulaşmak için attığı adımların faydalı olduğu yönündeki açıklamalar dikkat çekti. Buna göre Pekin, tarifelerden daha az etkilenen hükümet borcuna erişimi, bazı teknik faktörlerle bir araya getirerek bunu yabancı yatırımcılar için daha cazip hale getirdi.

JPMorgan Varlık Yönetimi portföy yöneticisi Jason Pang, bu durumdaki fırsatların çeşitli faktörlere dayandığını dile getirdi.

Yabancı Yatırımcılar Ticaret Savaşına Rağmen Çin Tahvillerini Güvenli Sığınak Olarak Görüyor!Pang, Çin tahvillerinin 2018’in ilk 6 ayında yerli yatırımcılar stoklarda yaşanan karışıklık nedeniyle güvenlik arayışındayken diğer Asya para birimi ülke borçlarını geride bıraktığını söyledi. Ayrıca yabancıların hükümet borcundaki toplam varlıkları % 7 oranıyla diğer ülkelerin altındayken, yabancıların dış para girişini cazip hale getiren devlet tahvillerine yöneliminin giderek arttığı görüldü.

Portföy yöneticisi Pang, bunların yanında yabancı yatırımcılar için finansal riskten korunmak için daha ucuz maliyetler faktörünün etkili olduğunu savundu.

Çin Tahvil Piyasasının avantajlarıKur riskine karşı güvence veren unsuru vurgulayan uzman; “örneğin, ABD doları yatırımcılarının Çin yuanı cinsinden tahvilleri satın alması, bunlardan bir tanesi” dedi. Çin tahvil piyasasının revaçta olduğunu kaydeden Pang ile diğer yatırımcılar, buranın diğer piyasalarla daha az ilişkili olduğunu, yani karmaşa zamanlarında istemsiz olarak hareket etmediğini söyledi.

Hong Kong’dan portföy yöneticisi Erwin Sanft ise Çin tahvil piyasasının genel ölçek eksik eksikliğinin ticaret anlaşmazlıklarına karşı birtakım bağışıklıklar kazandığını aktardı.

Çin Tahvil Piyasasının Açılışını Hızlandırmaya Kararlı Görünüyor “Ticaret anlaşmazlıkları para birimini etkiliyor fakat bunun doğrudan tahvil piyasasına etkisi çok az, çünkü tahvil piyasası henüz tüm ekonomiyi kapsamıyor” diyen portföy yöneticisi, dünyanın ikinci büyük ekonomisinin Hong Kong aracılığıyla daha çok dış katılıma izin verdiğini bildirdi.

Tüm bunların yanında ilgili haberde; Çin’in geçen hafta portföy yöneticileri için biden fazla fon adına eş zamanlı alım satım işlem yapmaları için onay verdiği ve yabancıların yerli tahvil yatırımları üzerindeki faiz gelirinden 3 yıllığına vazgeçtiği hatırlatıldı.

GCM Yatırım Banner

Konuya ilişkin açıklama yapan HSBC, arka arkaya yayınlanan politikaların Çin makamlarının tahvil piyasasının açılmasını hızlandırma konusundaki kararlılığını gösterdiğini kaydetti. Çin Halk Bankası Başkan Yardımcısı Pan Gongsheng de Pazartesi günü Çin’in yabancı yatırımcılara daha fazla açıklık getirmeye kararlı davrandığını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.