Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yabancı Yatırımcı için Hikaye Yeniden Başlıyor!

Rasyonel ekonomi politikalarına dönüşe yabancı yatırımcıların nasıl reaksiyon göstereceği sorusu yanıt bulmaya başladı. Aranan yabancıya artık ulaşılabilir…
Yabancı Yatırımcı için Hikaye Yeniden Başlıyor!
HABER GİRİŞ

Türkiye’deki kronikleşen yüksek enflasyona rağmen irrasyonel ekonomi politikalarının uzun dönem uygulamada kalmasıyla çıkışlarını hızlandıran yabancı yatırımcının ortodoks politikalara geri dönüşe nasıl reaksiyon göstereceği sorusu merakını koruyor. Körfez turlarını yineledikten sonra Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan ile ABD’ye gitmeye hazırlanan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yabancı yatırımcıyı ikna etmesi için beklenti büyük.

Ekonominin başındaki iki ismin New York’taki yatırımcı toplantısı öncesinde yakın zamanda ABD merkezli yatırım bankası JPMorgan tarafından olumlu haber gelmişti.

Banka, 2024 yılında Türkiye’nin yüksek potansiyelli büyük bir hikaye yaratacağı beklentisini paylaşmıştı. Bloomberg’ün bugün paylaştığı haber de benzer tezde oldu.

Ekonomi politikasındaki normalleşmenin yabancılar için TL varlıklara yeniden ilgi duymak anlamına geldiğini ortaya koyan haberde, gelinen noktada TL varlıklara girişi olan yabancı tutarın 8 milyar dolara koştuğu söylendi.

Buna göre yabancılar, ucuzlayan Türk borsanın yanı sıra tahvil ve swap tarafında da nette alıcı durumda.

GCM Yatırım Banner

Swap tarafında son 1 ayda yabancı girişi 4,4 milyar doları bulurken, tahvil ve Borsa İstanbul’daki hisse alımı kesintisiz 7 haftadır sürdü.

Alıcı pozisyonundaki yabancıların hisselerde gösterdiği net giriş 1,8 milyar doları görürken, tahvilde tutar 1,5 milyar dolar oldu.

Borsa İstanbul’da 396 Milyon Dolarlık Yabancı Hareketi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) son paylaştığı rapora göre 15 Aralık Cuma gününde kapanan haftada yabancı yatırımcı 396 milyon dolarlık hisse satışı yaptı.

Bir önceki hafta ise yurt dışı yerleşik kişiler 562,4 milyon dolarlık hisse alımı gerçekleştirmişti. Büyük hareketlere sahne olan borsada yabancıların ağırlığı büyük değişken olmaya devam etti.

Borsadaki yabancı takas oranı tarihi dip seviyelere inerek yüzde 27’ye geriledikten sonra yüzde 37’ye yükseldi. Ancak hala daha beklenen seviyelere gelinemedi. Borsanın yıldızının parlak olduğu günlerde yabancı oranı yüzde 60’ları görmüştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.