Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JPMorgan’dan Türkiye Beklentisi: Yabancı Girişi Artacak

JPMorgan uygulanan mali politikaya atıfta bulunarak, Türkiye’de gelecek yıl yurt dışı borçlanma rekoru kırılabileceğini belirtti.
JPMorgan’dan Türkiye Beklentisi: Yabancı Girişi Artacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD merkezli yatırım bankası JPMorgan, Türkiye ekonomisine yönelik yeni bir rapor paylaştı. Bankanın Orta Avrupa, Ortadoğu ve Afrika borç sermaye piyasalarından sorumlu yetkilisi Stefan Weiler, ekonomide ortodoks politikalara geri dönüşe dikkat çekildi.

Weiler bu dönüş ile yurt dışı borçlanmada 2024’te rekor kırılacağını belirtti. Uluslararası yatırımcılar, yükselen enflasyona rağmen yıllardır düşük faiz oranlarının yaşandığı, karmaşık mali düzenlemeler ve döviz kontrollerinin ortasında Türkiye’den çıkış yapmaya başlamıştı.

Weiler, “Bizim açımızdan Türkiye’yi gelecek yıl için potansiyel büyük bir hikaye olarak görüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu. Gelecek yıl yapılacak ihraçların 25 milyar doları aşacağını tahmin etti.

JPMorgan’ın raporu, TCMB’nin Haziran ayından bu yana başlattığı faiz artırım politikasını takip ediyor. Merkez Bankası bugün yine toplanıyor ve 250 baz puan faiz artırım kararı alması bekleniyor.

2024 yılında hükümetin yaklaşık 10 milyar dolarlık uluslararası tahvil ihraç etmesi bekleniyor. Weiler, nakde aç olan şirketlerden ve bankalardan borçlanmada “önemli bir artış” beklediğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Küresel piyasa koşulları yapıcı olduğu ve bazı dönüm noktaları tersine dönmediği sürece Türkiye’nin uluslararası sermaye piyasası ihraç faaliyetleri açısından şimdiye kadarki en yoğun yılı görebileceğine dikkat çekti.

Yabancı sermayenin yeniden Türkiye’ye almaya başladığını belirten Weiler, işlerin tersine döndüğünü belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.