Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk Borsasında 396 Milyon Dolarlık Yabancı Hareketi!

TCMB’nin menkul kıymet istatistiklerine göre yabancı yatırımcı işlemlerinde alım yönündeki serisini korumasına rağmen bir önceki haftaya göre düşüş gözlendi. İşte detaylar;
Türk Borsasında 396 Milyon Dolarlık Yabancı Hareketi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’nin finansal piyasalarına ilişkin yatırımcılar için önemli bilgi kaynağı olan menkul kıymet istatistikleri yayımlandı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) haftalık raporuna göre 11-15 Aralık haftasında yabancı yatırımcı Türk borsasında 396 milyon dolarlık hisse alımı gerçekleştirdi.

8 Aralık ile biten haftada yurt dışı yerleşik kişiler borsada 562,4 milyon dolarlık hisse alımı yapmıştı. Yabancı yatırımcının 8 Aralık ile biten haftada devlet içi borçlanma senetleri (DİBS) kesin alımı önceki haftaya kıyasla yaklaşık 6 kat artarak 891,4 milyon dolar olarak kaydedilmişti.

TCMB Menkul Kıymet İstatistikleri Grafiği
KAYNAK: TCMB

Merkez Bankası’nın 15 Aralık ile biten haftaya ilişkin verilerine göre yurt dışı yerleşiklerinin hisse senedi stoku ise 31 milyar 246 milyon 3 dolara yükseldi.

Yurt dışı yerleşik kişilerin DİBS kesin alımı 15 Aralık ile biten haftada kesin bir şekilde düşerek 180,9 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.

DİBS ters repoda ise yabancı yatırımcı satış pozisyonuna dönerek, 523,4 dolarlık satış yaptı. DİBS teminatlarındaki alım ise 8 Aralık ile biten haftadaki 5 milyon dolarlık seviyesinden 15 Aralık haftasında 927,3 milyona yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Merkez Bankası verilerine göre şirket borçlanma senetlerinde aynı haftada 2,8 milyon dolarlık yabancı yatırımcı alımı oldu.

Yurt dışı yerleşiklerinin portföyündeki stoklara bakıldığında DİBS kesin alımı 2 milyar 608 milyon 7 bin dolara yükseldi.

DİBS ters repo stokları 1 milyar 703 milyon 9 bin dolara gerilerken, teminat stokları ise 1 milyar 687 milyon 2 bin dolara çıktı.

11-15 Aralık haftasında şirkete borçlanma senetleri stokları ise 60,8 milyon dolar seviyesinde kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.