Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tahvilde Yabancı Talebi Göz Kamaştırıyor: 6 Kat Arttı

TCMB'nin menkul kıymet istatistiklerine göre 4-8 Aralık haftasında yabancı yatırımcı, Türkiye borsasında 562,4 milyon dolarlık hisse alımı yaptı. İşte detaylar;
Tahvilde Yabancı Talebi Göz Kamaştırıyor: 6 Kat Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye ekonomisinin finansal piyasalarına ilişkin haftalık verilerin yer aldığı menkul kıymet istatistikleri açıklandı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) açıkladığı istatistiklere göre 4-8 Aralık haftasında yabancı yatırımcı borsada 562,4 milyon dolarlık hisse alımı yaptı.

8 Aralık ile biten haftayı BIST 100 endeksi, 7913 puandan tamamlamıştı. Merkez Bankası’nın haftalık düzenli verilerinden olan menkul kıymet istatistiklerine göre yurt dışı yerleşiklerinin hisse senedi stoku 30 milyar 736 milyon 2 dolara çıktı.

Yurt dışı yerleşik kişilerin devlet içi borçlanma senetleri (DİBS) kesin alımı 891,4 milyon dolara yükseldi. DİBS ters repoda da yabancı yatırımcı 8 Aralık’ta alım pozisyonuna geçerek, 3,6 milyon dolarlık alım yaptı. DİBS teminatlarında da aynı haftada 5 milyonluk alım gerçekleşti.

TCMB Menkul Kıymet İstatistikleri Tablosu
KAYNAK: TCMB

Yabancı yatırımcının 1 Aralık ile biten haftada devlet içi borçlanma senetleri kesin alımı 152,2 milyon dolar olarak kaydedilmişti.

Merkez Bankası verilerine göre şirket borçlanma senetlerinde 8 Aralık ile biten haftada 2,3 milyon dolarlık yabancı yatırımcı alımı oldu.

GCM Yatırım Banner

Yurt dışı yerleşiklerinin portföyündeki stoklar incelendiğinde DİBS kesin alımı 2 milyar 425 milyon 5 bin dolara çıktı.

DİBS ters repo stokları 2 milyar 225 milyon 3 bin dolara, teminat stokları ise 754,6 milyon dolara çıktı.

4-8 Aralık haftasında şirkete borçlanma senetleri stokları ise 58,3 milyon dolar olarak paylaşıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.