Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yabancı Yatırımcı Şaşırttı! Milyonlarca Dolarlık Hisse Aldı

Merkez Bankası tarafından Borsa İstanbul'da yurt dışı yerleşik kişilerin 1 Aralık ile biten haftada da alıma devam ettiği açıklandı. Detaylar haberin içerisinde;
Yabancı Yatırımcı Şaşırttı! Milyonlarca Dolarlık Hisse Aldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) haftalık olarak yayımladığı menkul kıymet istatistikleri açıklandı. İstatistiklere göre 27 Kasım-1 Aralık haftasında yabancı yatırımcı borsada 376,4 milyon dolarlık hisse alımı yaptı.

5 Aralık ile başlayan haftada 8000 seviyesinde tutunamayan BİST 100 endeksi, TSİ 14.14 itibarıyla 7849 puandan işlem gördü. 1 Aralık ile biten haftada dalgalı bir seyir izlemesine rağmen yurt dışı yerleşiklerinin hisse senedi stoku 30 milyar 331 milyon 5 bin dolara ulaştı.

Yurt dışı yerleşik kişilerin devlet içi borçlanma senetleri (DİBS) kesin alımı 152,2 milyon dolara yükseldi. DİBS ters repo 0,1 milyon dolar satış gördü. Şirket borçlanma senetlerinde 0,1 milyon dolarlık alım yapıldı.

Merkez Bankası Menkul Kıymet İstatistikleri
KAYNAK: TTCMB

Yabancı yatırımcının portföyündeki stoklara bakıldığında DİBS kesin alım 1 milyar 461 milyon 5 bin dolar olarak kaydedildi.

DİBS ters repo stokları 2 milyar 216 milyon 6 bin dolara, teminat stokları ise 751 milyon dolara yükseldi.

GCM Yatırım Banner

1 Aralık ile biten haftanın şirket borçlanma senetleri stokları incelendiğinde yurt dışı yerleşik kişilerin 56,1 milyon dolarlık alım yaptığı görüldü.

Yurt dışı yerleşik kişiler 24 Kasım ile biten haftada ise 214,8 milyon dolarlık  hisse senedi alımı gerçekleştirmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.