Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yabancı Basında Türk Lirası Analizi: Ciddi Baskı Altında

Seçimlere 2 gün kala TL’deki değer kaybı yabancı basının da dikkatini çekti. Ekonomistlerin beklentisi ne? İşte detaylar;
Yabancı Basında Türk Lirası Analizi: Ciddi Baskı Altında
HABER GİRİŞ

Türkiye 26 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turuna odaklanırken yabancı basın da Türkiye’yi ekonomik açıdan değerlendirmeye devam ediyor. Financial Times, Türk lirasının dolar karşısındaki zayıflığına dikkat çekti. Medya şirketi finansal sistem üzerinde baskının ciddi oranda arttığını paylaştı.

14 Mayıs’ta yapılan seçimlerde anketlerin belirttiği istatistiklerden çok daha farklı bir tablo ortaya çıktı. Financial Times, Recep Tayyip Erdoğan’ın tahminlerden daha güçlü bir performans gösterdiğini, bunun Türkiye’deki finans piyasalarını etkilediğini ifade etti.

Erdoğan’ın geleneksel olmayan politikalar izlemeye devam edeceği düşüncesinin endişe yarattığı kaydedildi.

Erdoğan’ın Ekonomi Politikası Ne Olacak?

Cumhurbaşkanı, sıklıkla faiz oranlarının düşük olması gerektiğini vurguluyor. Açıklamalarında faiz oranlarını daha indireceklerini ifade ediyor.

Ekonomistlerin büyük bir çoğunluğu mevcut politikanın sürdürülebilir olmadığını, Ortodoks politikalara dönülmesi gerektiğini bildiriyor.

GCM Yatırım Banner

Capital Economics’te ekonomist olan James Reilly, Türkiye’de düşük faiz ve kısıtlayıcı döviz düzenlemeleri ile yüksek enflasyonla karakterize edilmiş politikaların devam etmesini beklediklerini dile getirdi.

Türk Lirası Analizi

İngiliz finans gazetesinde yer alan bilgilere göre Erdoğan’ın genel kabul gören geleneksel politikalara dönmemesi durumunda TL daha da zayıflayacak.

Yabancı Basında Türk Lirası Analizi: Ciddi Baskı AltındaKaynak: Financial Times

Oxford Econocs analistleri, aşırı dış dengesizliklere ve doları kısıtlama önlemerine dikkat çekerek TL’nin aşağı yönlü baskı altına kalmasını beklediklerini paylaştı.

Seçimden hemen önce yapılan haberde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) cari işlemler açığı ve TL’nin düşüşünü azaltmak için kullanılan döviz stoklarının endişe verici olduğu vurgulandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın