Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Walmart İkinci Çeyrekte Tahminleri Aştı: Yıl Sonu Beklentisi Yükseldi

ABD’nin önde gelen mağaza zinciri Walmart, yılın ikinci çeyreğinde kar ve satış beklentilerini aştı. Ayrıntılar geliyor...
Walmart İkinci Çeyrekte Tahminleri Aştı: Yıl Sonu Beklentisi Yükseldi
HABER GİRİŞ

ABD merkezli perakende mağaza zinciri Walmart, ikinci çeyrek sonuçlarını açıkladı. Şirket, düşük fiyatlı market ürünleri ile sağlıklı yaşam ürünlerine yönelik güçlü talebi gerekçe göstererek, tüm yıl tahminlerini yükseltti ve ikinci çeyrekte satış ve kar tahminlerini aştı.

Bu yıl yüzde 12,3 artan Walmart hisseleri, piyasa öncesi alım satımda yaklaşık yüzde 3 artış kaydetti. B Riley Wealth’in baş pazar stratejisti Art Hogan, “ABD’deki tüketici harcamalarına ilişkin raporlar fazlasıyla abartılıyor. Dünyanın en büyük perakendecisinin kazanç raporu kesinlikle tüm hedefleri yakaladı” açıklamasını yaptı.

Güçlü raporun, okula dönüş ve tatil alışverişi sezonları için de iyiye işaret ettiğini sözlerine ekledi. Walmart’ın en az bir yıl açık olan ABD mağazalarındaki satışlar, 31 Temmuz’da sona eren üç ayda yakıt hariç yüzde 6,4 arttı ve yüzde 4,44 artış tahminini aştı.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki genel mal satışları bu çeyrekte düştü, ancak okula dönüş kategorilerinin iyi performans göstermesiyle performans önceki çeyreğe göre daha iyi gerçekleşti.

Temmuz ayı ABD perakende satışları, Amerikalıların çevrimiçi satın alımlarını artırması ve daha fazla yemek yemesi nedeniyle beklenenden daha fazla arttı, bu da ekonominin enflasyonu düşürmek için art arda yapılan faiz oranlarına rağmen üçüncü çeyreğin başlarında genişlemeye devam ettiğini gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Açıklamada, Walmart’ın ABD’deki ortalama işlemlerinin yüzde 2,9, ortalama gelirlerinin ise yüzde 3,4 arttığı bildirildi.

Walmart Finans Direktörü John David Rainey, Amerikalıların artan enerji maliyetleri ve Ekim ayında öğrenci kredisi ödemelerinin yeniden başlaması nedeniyle önümüzdeki yıl 18 aya kadar harcama güçlerinde bir darbe görebileceğini söyledi.

Walmart, 2024 mali yılı kazancının, önceki tahmini olan 6,10 ila 6,20 doların üzerinde, hisse başına 6,36-6,46 dolar aralığında olmasını bekliyor. Şirket ayrıca net satışların önceki yüzde 3,5’ten yüzde 4,5’e yükselmesini bekliyor.

Faaliyet geliri çeyrekte yüzde 6,7 artarak 7,32 milyar dolara yükselirken, hisse başına 1,71 dolarlık beklentileri aşarak 1,84 dolar düzeltilmiş hisse başına kazanç bildirildi. Çevrimiçi satışlar ikinci çeyrekte, mağazadan teslim alma ve teslimattaki çift haneli büyümenin etkisiyle yüzde 24 arttı. Walmart Connect adlı küresel reklamcılık işi ise yüzde 35 arttış yaşadı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.