Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Perakende Satışlar Temmuz’da Beklenti Üstü Gerçekleşti

ABD ekonomisinin önemli verilerinden perakende satışlar Temmuz’da beklentiyi aştı. Ayrıntılar haberde…
ABD’de Perakende Satışlar Temmuz’da Beklenti Üstü Gerçekleşti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’de perakende satışlar, vatandaşların çevrimiçi alışverişlerini artırması ve daha fazla yiyecek tüketimiyle Temmuz ayında beklenenden fazla arttı. Ticaret Bakanlığı, perakende satışların geçen ay yüzde 0,7 arttığını söyledi.

Haziran ayı verileri, satışların daha önce bildirilen yüzde 0,2 yerine yüzde 0,3 arttığını gösterecek şekilde yukarı yönlü revize edildi. Ekonomistler, perakende satışların yüzde 0,4 artacağını tahmin ediyorlardı. Perakende satışlar çoğunlukla maldır ve enflasyona göre düzeltilmemiştir.

Sıkı bir işgücü piyasasından kaynaklanan güçlü ücret artışları sayesinde, Federal Rezerv’in enflasyonu dizginlemek için agresif faiz artırımlarına rağmen talep dirençli kaldı. Düşen enflasyon, tüketicilerin satın alma gücünü artırıyor. Hanehalkları da alımları finanse etmek için borçlanıyor.

Düşük gelirli haneler, COVID-19 salgını sırasında biriken fazla tasarrufları tüketmiş olsa da, tüketici harcamalarını desteklemek için saklanmış makul bir miktar para var.

Enflasyonun düşmesiyle birlikte çoğu ekonomist, FED’in muhtemelen faiz oranlarını artırmayı bitirdiğine inanıyor. Bununla beraber FED’in ekonomiyi geçen yıldan beri öngördükleri durgunluk yerine yumuşak inişe yönlendirebileceği fikrine katılıyorlar.

GCM Yatırım Banner

Federal Rezerv, Mart 2022’den bu yana faiz oranını 525 baz puan artırarak yüzde 5,25-5,50 aralığına yükseltti. Otomobil, benzin, inşaat malzemeleri ve gıda hizmetleri hariç perakende satışlar Temmuz’da yüzde 1,0 artış kaydetti. Haziran ayı verileri, çekirdek perakende satışların daha önce bildirilen yüzde 0,6 yerine yüzde 0,5 olacak şekilde aşağı revize edildi.

Tüketici harcamaları, ABD ekonomisinin üçte ikisinden fazlasını oluşturuyor. Harcamalar ilk çeyrekteki güçlü artışın ardından ikinci çeyrekte yavaşlasa da, Nisan-Haziran döneminde ekonominin yüzde 2,4’lük bir büyüme oranını yakalamasını sağladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın