Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JPMorgan ABD’ye Bu Yıl için Yaptığı Resesyon Tahminini Geri Çekti

JPMorgan, ABD ekonomisi için daha önce yapmış olduğu resesyon yaşanacağı tahminini geri çekti. Detaylar haberde...
JPMorgan ABD’ye Bu Yıl için Yaptığı Resesyon Tahminini Geri Çekti
HABER GİRİŞ

JPMorgan Chase ekonomistleri, resesyonun kaçınılmaz olmadığını düşünen büyüyen Wall Street’teki diğer uzmanlara katıldı. Bankanın tahmincileri, risklerin hala yüksek olduğunu ve büyümenin muhtemelen yavaş olacağını belirtirken, veri akışının yumuşak bir inişin mümkün olduğunu gösterdiğini düşünüyor.

Bu, ekonomiyi yavaşlatma niyetiyle yürürlüğe giren bir dizi faiz oranı artışına ve diğer birkaç önemli ters rüzgara rağmen geldi. Ülkenin en büyük bankasının baş ekonomisti Michael Feroli, müşterilerine, JPMorgan’ın yüzde 0,5′lik bir genişleme için önceki tahminiyle karşılaştırıldığında, son ölçümlerin üçüncü çeyrekte yaklaşık yüzde 2,5′lik bir büyüme gösterdiğini söyledi.

Feroli, “Bu büyüme göz önüne alındığında, ekonominin daha önce öngördüğümüz gibi önümüzdeki çeyreğin başlarında hafif bir daralmaya kayacak kadar hızlı bir şekilde yeterince ivme kaybedeceğinden şüpheliyiz” değerlendirmesinde bulundu.

Ekonomist, pozitif verilerin yanı sıra, o zamandan beri ortadan kaldırılan potansiyel rüzgarlar olarak Mart ayında bir bankacılık krizinin kontrol altına alınmasının yanı sıra Kongre’deki borç tavanı çıkmazının çözülmesine işaret etti.

‘Risk Ortadan Tamamen Kalkmadı’

Buna rağmen riskin tamamen masadan kalkmadığını belirten Feroli, Mart 2022′den bu yana 11 faiz artırımı uygulanan FED politikasının tehlikesine değindi.

GCM Yatırım Banner

Feroli açıklamasında, “Artık bir durgunluk modal senaryomuz olmasa da, gerileme riski hala çok yüksek. Bu riskin gerçekleşmesinin bir yolu, FED’in faiz artırımına son vermemesidir. Durgunluk risklerinin gerçekleşebileceği bir başka yol da, hali hazırda uygulanan sıkılaştırmanın normal gecikmeli etkilerinin devreye girmesidir.” ifadelerini kullandı.

Feroli, FED’in 2024′ün üçüncü çeyreğine kadar faiz indirimine başlamasını beklemediğini söyledi . CME Group verilerine göre mevcut piyasa fiyatları, ilk indirimin Mart 2024′te gelebileceğini gösteriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.