Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Walmart Küresel Pazardaki Brüt Mal Ticaretini 2’ye Katlamayı Hedefliyor

Dünyanın önde gelen mağaza zinciri Walmart, gelecek beş yılda brüt mal hacmini ikiye katlamayı planlıyor. Detaylar şöyle...
Walmart Küresel Pazardaki Brüt Mal Ticaretini 2’ye Katlamayı Hedefliyor
HABER GİRİŞ

Perakende zinciri Walmart’tan üst düzey bir yönetici, dış pazarlarda satılan brüt mal hacminin beş yıl içinde ikiye katlayarak 200 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Bugün itibarıyla küresel ekonominin sallantılı zeminde kalmaya devam ettiğini belirtti.

Brüt mal hacmi, Walmart’ın durumunda Meksika’daki Cashi dijital ödemeler uygulama platformunu ve Hindistan’daki Flipkart pazar yerini içeren bir platform veya pazar yeri aracılığıyla satılan tüm malların toplam değerini ölçer.

Walmart CEO’su Judith McKenna, dünyanın en büyük perakendecisinin Bentonville genel merkezinin yakınında, Arkansas, Fayetteville’de düzenlenen bir toplantıda analistlere “Bu oldukça iddialı bir hedef. Bugün sahip olduğumuz pazarların oraya ulaşma planları var” açıklamasında bulundu.

Beş yıl önce Walmart International, brüt mal hacminden yaklaşık 120 milyar dolar gelir sağladı. Brezilya, Arjantin, Japonya ve Birleşik Krallık’taki işletmelerini elden çıkardıktan sonra bu rakam, 31 Ocak 2023’e kadar yılda 100 milyar dolara geriledi.

Walmart’ın iş modeli, e-ticaret işini, dağıtım hizmetlerini, reklamcılık ve pazar işini birbirine bağlayan bir strateji olan çok kanallı kanala daha fazla odaklanarak son birkaç yılda gelişti. McKenna, Walmart’ın muazzam boyutunun ve teknolojik genişliğinin, kendisine bu stratejiyi daha hızlı ölçeklendirmek için kaldıraç sağlayacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Walmart’ın büyümesinin çok yönlü kanal stratejisini küresel olarak uygulamaktan, mevcut ve yeni pazar yerlerini ölçeklendirmekten ve Meksika’daki gibi tamamlayıcı bir iş ekosistemi oluşturmaktan kaynaklandığını belirtti.

Walmart, Meksika’daki gerçek mekanda faaliyet gösteren mağazalar aracılığıyla günlük ürün satışının yanı sıra Cashi uygulaması aracılığıyla finansal hizmetler, BAIT aracılığıyla telekom hizmetleri sunuyor.

Şirketin çok kanallı girişimleri, perakendeci için bir nimet oldu çünkü durgunluk korkuları daha fazla Amerikalıyı marketlerde pazarlık aramaya yönlendiriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.