Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Walmart Artan Tüketici Harcamaları ile Satış ve Kar Hedeflerini Yükseltti

Perakende mağaza zinciri Walmart, yılın ilk çeyreğinde beklentilerin üzerinde sonuçlar bildirdi. Ayrıntılar geliyor...
Walmart Artan Tüketici Harcamaları ile Satış ve Kar Hedeflerini Yükseltti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’nin en büyük mağaza zinciri Walmart, yıllık satış ve kâr hedeflerini yükseltti. Perakende devi tüketicilerin harcamalarını artırması ile beraber endişelerini azalttı. Walmart hisseleri ilk çeyrek için de beklenenden daha iyi sonuçlar bildirmesinin ardından piyasa öncesi işlemlerde yaklaşık yüzde 1,3 arttı.

Sektör, özellikle işçilik için daha yüksek maliyetlerle mücadele ederken bile Walmart, Target ve Kroger’ın rekabetini savuşturmak için market fiyatlarını düşük tutuyor. Walmart’ın en az bir yıl açık olan ABD mağazalarındaki satışlar, 30 Nisan’da sona eren ilk çeyrekte yakıt hariç yüzde 7,4 artarak yüzde 5,25’lik artış beklentisini aştı.

Walmart CFO’su John David Rainey, “Tüketiciler daha düşük fiyatlı proteinlere veya daha düşük paket boyutlarına odaklandığından, ticaretin kesinlikle devam ettiğini görüyoruz. Aynı zamanda özel marka penetrasyonunun bu çeyrekte bizim için gerçekten iyi olmaya devam ettiğini görüyoruz.” açıklamasında bulundu.

Rainey, Walmart’ın sağlık ve zindelik ürünleri için de daha yüksek talep gördüğünü sözlerine ekledi. Şirket, gıdaya olan güçlü talep ve daha varlıklı hane halklarından artan alımların etkisiyle, bakkaliye satışlarının ABD’de bu çeyrekte düşük çift haneli rakamlarda büyüdüğünü bildirdi.

Rainey, giyim, ev eşyaları ve elektronik gibi genel mallardan daha az karlı olma eğiliminde olan bakkaliye ve sağlık ve sağlıklı yaşam ürünlerine yapılan bu kaymanın, ilk çeyrekte 18 baz puan düşen brüt marjları vurduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Walmart’ın güçlü sonuçları, daha küçük rakibi Target’in zayıf tüketici talebini suçladığı kasvetli ikinci çeyrek tahminiyle tam bir tezat oluşturuyor. Walmart, ikinci çeyrek sonuçlarını beklentilerin üzerinde tahmin etti.

B Riley Wealth baş pazar stratejisti Art Hogan, “Walmart, gıda ve yakıt satışlarının faydasını açıkça gördü ve isteğe bağlı harcamalardaki geri çekilmeyi dengelemeye yardımcı oldu” notunu düştü.

Walmart Beklentileri Aştı

Walmart hisse başına yıllık kazancının 6,10 ila 6,20 dolar arasında olmasını bekliyor. Analistler, hisse başına ortalama 6,16 dolar kar tahmin ediyordu. Şirket ayrıca net satışların yüzde 2,5 ila yüzde 3 olan önceki görünümünün üzerinde, yaklaşık yüzde 3,5 artacağını tahmin ediyor.

Faaliyet geliri, kısmen reklam, teslimat ve yerine getirme hizmetleri işletmelerinin yüksek katkılarından dolayı ilk çeyrekte yüzde 17,3 arttı. Walmart’ın düzeltilmiş hisse başına kazancı, hisse başına 1,47 dolar ile beklentiyi aştı. Net gelir ilk çeyrekte yüzde 7.6 artarak 152.30 milyar dolara ve 148.76 milyar dolarlık tahmini geride bıraktı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.