Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Walmart Enflasyon Yüzünden İşe Alma Hızını Yavaşlatacak

ABD’li perakende devi Walmart, enflasyonla ilgili karamsar beklentilerini açıkladı. Açıklama, Walmart'ın otomasyon vurgusuyla işten çıkarma duyurusunu izledi.
Walmart Enflasyon Yüzünden İşe Alma Hızını Yavaşlatacak
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük perakendecisi, bugün enflasyona ilişkin değerlendirmesiyle gündeme geldi. Dev mağazalar zinciri, enflasyonun bu yıl işe sürekli bir baskı eklemesini beklediğini belirterek sıkı bir iş gücü piyasası ortasında daha fazla otomasyon kullandığı için işe alma hızını yavaşlatmayı planladığını duyurdu.

Walmart’ın söz konusu açıklaması, dünkü otomasyon haberinin üzerine geldi. Buna göre ABD’li perakendeci, 2026 mali yılının sonuna kadar mağazalarının yaklaşık yüzde 65’inin bir tür otomasyon kullanmasını bekliyor.

Walmart, kısa süre önce çevrimiçi siparişleri yerine getiren tesislerde 2 binden fazla kişiyi işten çıkarma planlarını açıkladı.

Bu hareketin, yaklaşık 1,7 milyon ABD’li işçi ve yurt dışında 60 bin işçi ile ülkenin en büyük özel işvereninde daha fazla işten çıkarmaya yol açıp açmayacağı henüz belli değil.

Öte yandan Finans Direktörü John David Rainey, şirketin yatırımcı toplantısında enflasyonun yıl sonuna kadar yüzde 3 olmasını beklediğini paylaştı.

GCM Yatırım Banner

“Bu yılın biraz anormal geçeceğini varsayıyoruz. Hala yüksek fiyatların etkilerini hissediyoruz.” diyen Rainey, buna rağmen Walmart’ın tüm yıl tahmini koruduğunu aktardı.

Bu arada açıklanan son veriler ABD’de enflasyonun Şubat’ta yüzde 6 ile Eylül 2021 sonrası en düşük seviyede kaydedildiğini göstermişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.