Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Wall Street ABD Enflasyonunu Beklerken Endişe Artıyor

Piyasalar bu hafta, ABD’de açıklanacak Ağustos ayı enflasyon verilerini takip edecek. Analistlerden ise endişeli açıklamalar geliyor.
Wall Street ABD Enflasyonunu Beklerken Endişe Artıyor
HABER GİRİŞ

ABD Merkez Bankası (Fed) bu ay bilanço daraltmayı hızlandırırken, bazı yatırımcılar sözde niceliksel sıkılaştırmanın ekonomi üzerinde baskı yaratabileceğinden ve bu yılı hisse senetleri ve tahviller için daha da acımasız hale getirebileceğinden endişe ediyor.

Pandemiden sonra bilançosunu 9 trilyon dolara çıkaran Fed, Haziran ayında elinde tuttuğu bazı Hazine ve ipoteğe dayalı menkul kıymetleri 47.5 milyar dolarlık bir hızla boşaltmaya başladı. Bu ay niceliksel sıkılaştırma hızını 95 milyar dolara çıkardığını duyurmuştu.

Niceliksel sıkılaştırma hızlanırken hisse senetlerinin geliri azalıyor ve yüksek faiz oranları gibi faktörlerin etkisi, yatırımcıları daha temkinli olmaya itiyor.

ABD’de Resesyon Geliyor mu?

Federe Hermes baş hisse senedi piyasası stratejisti Phil Orlando, “Ekonomi zaten durgunluğa doğru bir kayma yolunda ve Fed’in çeyrek açısından daraltmayı hızlandırması, hisse senedi fiyatlarındaki düşüşü ve tahvil getirilerindeki artışı hızlandıracak.” değerlendirmesini yaptı.

Fed’in daha sıkı para politikası, 2022’de hisse senetleri ve tahviller üzerinde ağırlık yarattı. S&P 500 yüzde 14,6 düşerken, fiyatlara ters hareket eden 10 yıllık gösterge ABD Hazinesi’nin getirisi, 182 baz artışın ardından son zamanlarda yüzde 3,30 seviyesinde kaldı.

GCM Yatırım Banner

Son veriler ABD ekonomisinin yüksek faiz oranları karşısında dirençli kaldığını gösterse de, birçok ekonomist daha sıkı para politikasının gelecek yıl resesyon olasılığını artırdığına inanıyor.
New York Fed, Mayıs ayında merkez bankasının 2025 yılına kadar elindeki 2,5 trilyon doları azaltacağını tahmin etmişti.

Bunun ekonomiyi nasıl etkileyeceği konusunda tahminler değişiklik gösteriyor. Federe Hermes’ten Orlando, Fed bilançosundaki her 1 trilyon dolarlık düşüşün, örtülü faiz artırımlarında ek 25 baz puana eşit olacağını söyledi.

Fed’in Oranları Artırmaya Devam Etmesi Bekleniyor

BMO Capital Markets ABD faiz stratejisi başkanı Ian Lyngen ise 2023’ün sonuna kadar 75 baz puan eklenebileceğini tahmin ediyor.

Societe Generale’de Kuzey Amerika Quant Strategies başkanı Solomon Tadesse, Fed’in eninde sonunda bilançosunda 3,9 trilyon dolar kesinti yapacağını ve bunun da örtülü oran artışlarında yaklaşık 450 baz puana eşit olacağına inanıyor. Fed bu yıl oranları 225 baz puan artırdı ve bu ayın sonundaki toplantıda 75 baz puanlık bir artış daha bekleniyor.

S&P’nin 2900-3200 aralığına düşebileceğine inanan Tadesse, “Piyasalarda bir sonraki düşüşü tetikleyebilecek bir artış olabilir” diye yazdı.

Piyasalar için Oynaklık Uyarısı

Harbour Capital Advisors portföy yöneticisi Jake Schurmeier, sıkılaşan finansal koşullardan kaynaklanan azalan likiditenin şimdiden büyük tahvil pozisyonları almayı zorlaştırdığını ve muhtemelen ileride daha fazla oynaklığa katkıda bulunacağını tahmin etti.

Goldman Sachs Asset Management’ta OCIO’nun küresel başkanı Timothy Braude, Fed’in niceliksel sıkılaştırması nedeniyle daha fazla oynaklık beklentisiyle hisse senedi tahsisini azalttığını söyledi. Hangi pazarların en çok etkileneceğini söylemenin zor olduğunu sözlerine ekledi.

Bazı yatırımcılar, niceliksel sıkılaştırmanın piyasalar üzerinde çok büyük bir etkisi olacağından şüphe duyuyor. UBS Global Wealth Management stratejistleri, Fed’in bilanço daraltma planlarını Mayıs ayında açıklamasından bu yana uzun vadede piyasa hissiyatının daha yüksek hıza odaklandığını söyledi.

DWS Group Amerika Kıdemli Baş Yatırım Sorumlusu David Bianco, Avrupa’daki enerji krizinin, Fed’in faiz artırımlarının hızı ve süresinin ve olası bir ABD resesyonunun piyasa itici güçleri olarak niceliksel sıkılaştırmayı gölgede bırakmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Gelecek hafta yatırımcılar, enflasyonun zirve yaptığına dair işaretler için Ağustos ayı tüketici fiyat verilerini izleyecek. Fed para politikası toplantısını 21 Eylül’de yapacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.