Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

VW’nin 1968 – 1983 Arasında Ürettiği Thing’in Askeri Versiyonu ile Tanışın!

VW'nin 1968-1983 yılları arasında ordu için, çok amaçlı araç olarak ürettiği Thing'lerin askeri tipte olanını sizler için tanıttık!
VW’nin 1968 – 1983 Arasında Ürettiği Thing’in Askeri Versiyonu ile Tanışın!
HABER GİRİŞ

VW’nin ilk olarak 1968 yılında Batı Almanya Ordusu için ürettiği Type 181/182‘lerin ayakta kalan saplam bir örneği bulundu. Tür olarak şirket bu aracı kurye – transfer aracı olarak düşünmüş. Sonrasında Thing’ler, ulaşım ve aktarmalarda sivil halka sunulmuştur. Günümüze kadar gelenler olsa da askeri tipinin bulunması biraz zor olabilir.

Almanya’da Kurierwagen olarak anılan Type 181 ABD pazarında Thing, Meksika’da Safari, İtalya’da Pescaccia olarak adlandırıldı. Bu aracın mekanik kısmını bir çok ülke ve modelleri paylaştı. Bunların içerisinde VW Microbus Type 1‘de bulunuyor!

Çeşitli ulusal askeri kullanımlar için hazırlanan araç tipi, VW’de Thing olarak inşa edilmiş.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Kolay hareket edebilen, çok amaçlı araçlarda Tip 181/182’ler pratik kullanımlarıyla her kesimden insana hitap edebilmiş.

Dört kapılı bu yeşil Thing’i sivil olarak düşündüğümüzde, gayet eğlenceli olduğu hissiyatı veriyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==VW’nin belirli bir tarihe kadar gösterdiği tüm arabaların temeli de aslında Ferdinand Porsche tarafından çıkartılan Beetle temellerine dayanıyor.

Geniş ve yere yakın kupası, oldukça sempatik!

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Fazla detaya girmeden, sadece amaç için üretilmiş yapısı olduğunu kimse inkar edemez. Zaten o yıllarda tasarım konusunu kafaya takan kimse yoktu!

GCM Yatırım Banner
Thing’ler bu hali bozulmadan güzel bir off road aracına dönüştürülebilir.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Adeta demirden yapılmış gibi duran vücut parçaları, Thing’i çok sağlam gösteriyor. Tente tavanın kolay sökümü sonrası, güneşli havada yolculuk etmek kulağa güzel geliyor. Diğer yandan daha zorlu ve uzak yollar için süspansiyon yükseltilip, yeterli arazi lastikleriyle araca 2 kat daha fazla amaç katılabilir.

Pratik aracın iç mekanı da boş ve sade!

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Thing kokpitinin genel tanıtımı; iki koltuğa sahip, demir aksamlarla oluşturulmuş bir askeri araç demek mümkün.

1968-1983 yılları arasında 90 bin adet üretilen aracın 2 bin adedi askeri!

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Kaput altında 1.5L ve 1.6L motorlar kullanılmış. Arkadan motorlu yapısında aktarımlar ise 4 ileri manuel şanzımanla gerçekleştirildi. Sadece 910 kg ağırlığa sahip aracı sonradan modifiye eden birçok kişi olmuş.

Ayakta kalan bu nadir aracı sizlere anlatmaya çalıştık. Sivil halk için yapılan versiyonları halen daha kullanılmakta ve ikinci  el satışları yapılmakta. VW’nin Alman ordusu için yapıp sonradan sivilleşen Thing aracı için düşünceleriniz neler?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.