Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

VW’nin 1968 – 1983 Arasında Ürettiği Thing’in Askeri Versiyonu ile Tanışın!

VW'nin 1968-1983 yılları arasında ordu için, çok amaçlı araç olarak ürettiği Thing'lerin askeri tipte olanını sizler için tanıttık!
VW’nin 1968 – 1983 Arasında Ürettiği Thing’in Askeri Versiyonu ile Tanışın!
YAYINLANMA ZAMANI

VW’nin ilk olarak 1968 yılında Batı Almanya Ordusu için ürettiği Type 181/182‘lerin ayakta kalan saplam bir örneği bulundu. Tür olarak şirket bu aracı kurye – transfer aracı olarak düşünmüş. Sonrasında Thing’ler, ulaşım ve aktarmalarda sivil halka sunulmuştur. Günümüze kadar gelenler olsa da askeri tipinin bulunması biraz zor olabilir.

Almanya’da Kurierwagen olarak anılan Type 181 ABD pazarında Thing, Meksika’da Safari, İtalya’da Pescaccia olarak adlandırıldı. Bu aracın mekanik kısmını bir çok ülke ve modelleri paylaştı. Bunların içerisinde VW Microbus Type 1‘de bulunuyor!

Çeşitli ulusal askeri kullanımlar için hazırlanan araç tipi, VW’de Thing olarak inşa edilmiş.

Paratic Placeholder 640x360Kolay hareket edebilen, çok amaçlı araçlarda Tip 181/182’ler pratik kullanımlarıyla her kesimden insana hitap edebilmiş.

Dört kapılı bu yeşil Thing’i sivil olarak düşündüğümüzde, gayet eğlenceli olduğu hissiyatı veriyor.

Paratic Placeholder 640x360VW’nin belirli bir tarihe kadar gösterdiği tüm arabaların temeli de aslında Ferdinand Porsche tarafından çıkartılan Beetle temellerine dayanıyor.

Geniş ve yere yakın kupası, oldukça sempatik!

Paratic Placeholder 640x360Fazla detaya girmeden, sadece amaç için üretilmiş yapısı olduğunu kimse inkar edemez. Zaten o yıllarda tasarım konusunu kafaya takan kimse yoktu!

Thing’ler bu hali bozulmadan güzel bir off road aracına dönüştürülebilir.

Paratic Placeholder 640x360Adeta demirden yapılmış gibi duran vücut parçaları, Thing’i çok sağlam gösteriyor. Tente tavanın kolay sökümü sonrası, güneşli havada yolculuk etmek kulağa güzel geliyor. Diğer yandan daha zorlu ve uzak yollar için süspansiyon yükseltilip, yeterli arazi lastikleriyle araca 2 kat daha fazla amaç katılabilir.

Pratik aracın iç mekanı da boş ve sade!

Paratic Placeholder 640x360Thing kokpitinin genel tanıtımı; iki koltuğa sahip, demir aksamlarla oluşturulmuş bir askeri araç demek mümkün.

1968-1983 yılları arasında 90 bin adet üretilen aracın 2 bin adedi askeri!

Paratic Placeholder 640x360Kaput altında 1.5L ve 1.6L motorlar kullanılmış. Arkadan motorlu yapısında aktarımlar ise 4 ileri manuel şanzımanla gerçekleştirildi. Sadece 910 kg ağırlığa sahip aracı sonradan modifiye eden birçok kişi olmuş.

Ayakta kalan bu nadir aracı sizlere anlatmaya çalıştık. Sivil halk için yapılan versiyonları halen daha kullanılmakta ve ikinci  el satışları yapılmakta. VW’nin Alman ordusu için yapıp sonradan sivilleşen Thing aracı için düşünceleriniz neler?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.