Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sadece 35 Km’deki 1964 Model VW Beetle’ye Koyulan Çılgın Fiyat Etiketi!

Alman Adolf Hitler'in emriyle kurulan VW'nin halen daha efsane olan Beetle örneklerinden biri "sıfır" haliyle karşımıza çıkıyor...
Sadece 35 Km’deki 1964 Model VW Beetle’ye Koyulan Çılgın Fiyat Etiketi!
Yorum

20. yüzyılın yahudi soykırımlarıyla unutamadığı isim ve yönetici olan Adolf Hitler, bilimsel alan kadar Alman otomotiv sektöründe de parmağı vardır. Hitler’in emriyle kurulan “halkın arabası” olan VW, ulaşılabilir kompakt bir aracın prototiplerini yaparak, otomobil alanında en büyük fabrikayla Beetle‘ı ortaya çıkartıyor. Savaş yılları ve sonrasında üretim süreci bir süreliğine durdurulmuş olsa da, Beetle ismi hiçbir zaman kaybolmadı.

Zamanın en önemli otomobilin, 1964 serilerinden birisi neredeyse hiç kullanılmadan öylece bırakılmış. Bırakılmıştan kastımız, 54 senedir son derece iyi korunmuş olması. VW Beetle’ın üretim sonlandırmasının yaşandığı bugünlerde sıfır bir “kaplumbağa”nın varlığı içimizi ısıttı. Gelin hep beraber marşına birkaç kere basılan bu Beetle inceleyelim!

Siyah Beetle “gıcır gıcır” terimine gerçekten uyuyor.

Sifir Vw Beetle 1964 On GorunumResimlerde gördüğümüz kadarıyla VW Beetle’ın parlamayan veya sararan bir kısmı kesinlikle yok. Hitler’in kolay ulaşım aracı olarak Alman halkına sunduğu Beetle, tek bir kareden bile değerli olduğunu anlatıyor.

Arabaya 1966 yılından 2016 yılına kadar hiç dokunulmamış.

Sifir Vw Beetle 1964 Arka GorunumBiz bu tip araçların unutularak bu kadar temiz kaldığı değilde, bilerek bırakılarak, onlarca yıl sonra nasıl bir değerde olacağı tahminleriyle hareket edildiğini düşünüyoruz.

2016 yılında Rudy Zvarich adında bir kişi siyah Kaplumbağa’yı satın almış.

Sifir Vw Beetle 1964 MotorDünyanın en temiz Beetle‘nın krom parçalarının parlaklığı, çerçeve malzemeleri gibi kısımların tertemiz çıkartıldığını görmekteyiz. Lastikleri de dahil olmak üzere orijinal olmayan tek bir kısmının dahi olmadığı söylendi.

Aracın dış kısmı gayet diri dururken peki alt kısmı da sizce aynı mıdır?

Sifir Vw Beetle 1964 Alt KisimBu kısımdan da fotoğraflanan Nazi aracının egzoz sistemi, şanzıman, süspansiyon vb. hangi kısmı görüldüğü üzere sıfır olarak duruyor.

Kokpiti görünce 22 mil yani 35 km’de olduğuna iyice ikna oluyoruz.

Sifir Vw Beetle 1964 KokpitBeyaz tek noktalı kemik direksiyona, kokpitin o eşsiz havasını oluşturan diyebiliriz. Tek bir gösterge ibresi bulunan Beetle’nin sağ tarafına kaydıkça yakıt göstergesi ve radyo çalarını görüyoruz.

Siyah efsanemizin kokpitine devam edelim.

Sifir Vw Beetle 1964 KoltuklarKırmızı deri koltukları işlem görmemiş ve olduğu gibi duruyor.

Yedek parça tarafına baktığımızda çoğu şey kutusundan dahi çıkartılmamış.

Sifir Vw Beetle 1964 Yedek UrunlerOrijinal cam silecekleri, kanat dikiz aynaları ve jant kapakları araca hiç takılmamış. Golf tarihinin atası olan Beetle‘ın motoru hakkında bir bilgi yok. Muhtemelen 1303 cc ancak 1.600 cc de olabilir 1200 cc de!

20.ile 21. yüzyıllar arası geçiş yapan ve sıfır şekilde saklanan Beetle’a 1 milyon dolar isteniyor.

Fiyat aşırı mı? Evet biraz aşırı. Sizin böyle bir arabanız olsa 200 – 300 bin dolara satar mıydınız? Hayır satmazdınız.

Rakam olarak büyük olabilir ancak dünya böyle bir arabadan kaç tana daha saklıyor olabilir ki! O yüzden koleksiyonerler bu aracın peşine düşecektir. Ve bu siyah Beetle kimin garajına giderse gitsin en gözde olacaktır. Sıfır 1964 Beetle hakkında sizin düşünceleriniz nelerdir?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu