Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

1942 Model Savaş Zamanlarından Kalma Dodge Power Wagon’lar Satılıyor!

1942 model İkinci Dünya Savaşı için üretilen iki adet Dodge WC Power Wagon savaş araçları satışa çıkıyor!
1942 Model Savaş Zamanlarından Kalma Dodge Power Wagon’lar Satılıyor!
Son Güncelleme: 
Yorum

2. Dünya Savaşı’nın başladığı zamanlarda otomotivin yönü değişmiş, şirketler araba üretimlerini durdurup askeri araçların üretimine geçmişti. ABD’nin ilk Jeep ile birlikte 4×4 alanda Willys‘in izlerini göstermişti. Ordu askerlerinin taşınması için genel araç yapısı ona göre ayarlanmıştı. İkinci etapta daha Toyota Land Cruiser tarihinin başlayacağı zamanlarda Ford ve Dodge dört tekerlek çekişli arazi araçlarının yapımında büyük rol aldı. Ancak Dodge biraz daha atak ve biraz daha büyüktü!

Ram 2500’ün sonradan şekilleneceği Power Wagon, aynı zamanda sivillerin de kullanımına sunuldu. Dodge, daha büyük 3/4 ton – 1/2 ton özelliklerinde WC Serisini imal etti. Sadece askeri alanda sınırlandırılmayan çok amaçlı wagon, sivil toplumda ambulans ve itfaiye gibi kamu görevlerinde de bulundu.

1 milyon üretimden dünyada parmakla sayılabilecek kadar az örneği kaldı.

1942 Model Savas Zamanlarindan Kalma Dodge Wc Satiliyor On Gorunum

Ordu düzeninde bırakılan araçlar RM Shotby‘ye iki adet gelecek. Çelik kadar sağlam duran Dodge, neden o zamanlar en büyükmüş bunu anlatmış oldu.

Şasiye bağlı güçlendirilmiş tampon, o zamanların ortak grafiklerinde yol alınıp, yuvarlak far ve sinyaller çamurluk üstlerine koyulmuş. Aracın soğutma sistemi önüne gelen ızgara, farlara da korumalık yapıyor.

Dodge WC, 2+2 oturma düzeninde olup, kapısız olarak tasarlanmış.

1942 Model Savas Zamanlarindan Kalma Dodge Wc Satiliyor Techizat

Kolay ve pratik kullanım açısından düşünüldüğünde ani tepkiler için kapılar yapılmamış. Üst kısmında da ince askeri çadırlara benzeyen bir çatı malzemesi kullanılmış.

Dişli lastikleri de yüksek karoserini zorlu şartlarda en iyi biçimde ilerlemek için verilmiş.

Araçlardan birisi farklı görev ve üst düzey donanımlarına sahip.

1942 Model Savas Zamanlarindan Kalma Dodge Wc Satiliyor Ic Mekan

Wagon aracın radyo alıcısına çevrildiğini söylemek mümkün. Metal iç panellerin gerekli olan göstergelerinden sonra, kenar kısımlarından çıkan anten ve yedek benzin deposu var. Bu araç tamamen iletişim için kullanılıp, gerekli bilgileri anında iletmekle görevlendirilmiş.

Her hangi bir aksi yol koşullarına karşı ön tamponda çeki demiri, arka bagaj monteli kürek bulunuyor. Aracın fabrika çıkış plakası da orijinal şekilde duruyor.

Motor askeri wagonları taşımak için Dodge’nin T – 124 seri üniteleri koyulmuş.

1942 Model Savas Zamanlarindan Kalma Dodge Wc Satiliyor Motor

Toplamda 92 beygir güç üretimi yapan motorla en fazla 87 km/s sürat yapabiliyorsunuz. Çoğunluğu ağır malzemeden yapılan aracın 2.5 ton ağırlığı var. Dodge ayrıyeten WC’lerin arkalarına takacağı römork üretse de satılık olan araçlarda yok.

İlginizi Çekebilir :

Land Rover In Ilk 1948 Prototiplerinden Biri Yer Altindan Cikarildi
Land Rover’ın ilk 1948 Prototiplerinden Biri Yer Altından Çıkarıldı!

1942 model bu araçların radyo komuta aracı Indiana Müzesi‘ne koyulacak. Haziran ayının sonlarına doğru yapılacak New Hampshire kapalı ihalesinde birinci aracın tahmini 52 bin dolara satılacağı söylendi. İkinci aracın ise 70 bin dolar civarlarında etmesi düşünülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu