Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Vladimir Putin’den Nükleer Silah Yayılımına Karşı Diyalog Açıklaması

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, nükleer silahsızlanma ile ilgili açıklamalarda bulundu. Detaylar şu şekilde...
Vladimir Putin’den Nükleer Silah Yayılımına Karşı Diyalog Açıklaması
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova’nın stratejik istikrar ve nükleer silahların yayılmasını önleme konusunda diyaloğa açık olduğunu söyledi. Diğer yandan Kremlin, Washington ile şimdilik böyle bir görüşmenin söz konusu olmadığını bildirdi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline rağmen, hem Moskova hem de Washington nükleer silahlar konusunda iletişimi sürdürmenin önemini vurguluyor. Her iki ülkenin toplamda 11 bin nükleer savaş balığı bulunuyor ve bu anlamda dünyanın lideri konumunda.

St. Petersburg’da düzenlenen bir hukuk forumunda konuşan Putin, “Rusya, stratejik istikrarın sağlanması, kitle imha silahları için yayılmayı önleme rejimlerinin korunması ve silah kontrolü alanındaki durumun iyileştirilmesi konularında diyaloğa açıktır.” ifadelerini kullandı.

Kremlin: ABD ile Görüşme Olmadı

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Şubat ayında başlayan Ukrayna operasyonundan bu yana, Putin ile ABD Başkanı Joe Biden arasında doğrudan bir görüşme olmadığını söyledi.

İki ülke arasında stratejik istikrar görüşmeleri için herhangi bir plan olup olmadığı sorusunu yanıtlayan Peskov, “Maalesef bunun için henüz somut bir plan yok.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Putin: Donbas’ta Olanların Tekrarı Önlenebilir

Putin, silah kontrolünün genişletilmesine yönelik her türlü çabanın ortak çalışma gerektireceğini ve Donbas’ta olanların tekrarlanmasını önleyebileceğini ifade etti.

Rus lider Ukrayna’ya yönelik operasyonlarına neden olarak, Donbas’taki Rus kökenli insanları korunması gerekliliğini gösterdi.

Ukrayna ve Batılı ülkeler ise bu suçlamaları reddediyor. Putin’in açıklamaları, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine dair söylemlerinin ardından geldi.

Her iki ülkenin NATO üyeliğine dair endişe edecek bir durum olmadığını belirten Putin, ittifakın buralarda asker konuşlandırması halinde yanıt vereceklerini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.