Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Vergiden Korkan Yatırıma Koşuyor! Otomotive Yeni İsimler Gelecek

Çin menşeili otomobillere yüzde 40 oranında dev vergi getirileceği haberi markaları yatırıma itti. Dev isimlerin üretim için Türkiye pazarına gelmeye hazırlandığı öğrenildi.
Vergiden Korkan Yatırıma Koşuyor! Otomotive Yeni İsimler Gelecek
HABER GİRİŞ

Hafta sonu Resmi Gazete ilanıyla duyurulan ve 7 Temmuz 2024’ten itibaren yürürlükte olan Çin menşeili araçlara yüzde 40 ilave gümrük vergisinin etkisi büyük oldu. Alınan kararın sektörde fiyatları yukarı taşıyacağı eleştirileri sürse de yatırımcı çekmek adına başarılı bir hamlenin ayak sesleri duyuldu. Ekonomim, Çinli şirketlerin Türkiye’ye yatırım yapmak için hızlı adımlar atacağı haberini paylaştı.

Türkiye otomotiv pazarındaki payını yüzde 10’a çıkaran Çinli otomobil markalarının, tedarik ve fiyatlama planlarını Avrupa yerine Türkiye’de olacak şekilde gözden geçireceği sinyali geldi.

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği’nin (ODMD) son verilerinde, en çok satışı yapılan otomobil markalarında ilk 4’te yer alan Çin merkezli Chery, üretim için adı anılanlar arasında öne çıktı.

Türkiye pazarında en çok satış yapan Çinli marka, Avrupa’daki ilk fabrikası için İspanya’yı tercih etse de Türkiye’yi gözden çıkarmadıkları mesajını sık sık vermişti.

Temmuz ayında yürürlüğe girecek olan yeni vergi düzenlemesine dair görüş bildiren Chery Türkiye Başkanı Si Fenghuo, “Hükümetin vergi düzenlemesi kararına saygı duyuyoruz. Mevcut durumu göz önüne aldığımızda; bir taraftan yapılan değişikliklere uyum sağlamak için çalışırken diğer taraftan da ilgili bakanlıklarla beraber Türkiye’de fabrika inşasının ve Türkiye’de üretimin fizibilite analizine yoğun bir şekilde çalışıyoruz. En kısa sürede Türkiye’de üretim gerçekleştirebilmek için çaba içerisindeyiz” dedi.

GCM Yatırım Banner

Chery’nin yanı sıra Britanyalı otomotiv markası MG’nin de Türkiye pazarında üretime sıcak baktığı ve niyet mektubu aşamasına gelindiği öğrenildi.

Kampanyalar Bu Ay Damping Görür

Gelecek ay yürürlüğe girecek olan yüzde 40 vergiden kaçınmak için otomobil alımlarının bu ay hareketleneceği beklentileri yüksek sesle konuşuluyor.

Otomotiv veri ve analiz şirketi Cardata’nın CEO’su Hüsamettin Yalçın, vergi artışı nedeniyle Temmuz ayından itibaren Çinli markaların fiyatları artıracağına dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Bu tarih öncesinde stokta bulunan araçların hızla satılması bekleniyor. Stokların eritilmesi için büyük kampanyalar düzenlenebilir ve bu süreçte rekor satışlar görülebilir. Ancak, 8 Temmuz’dan sonra satışların ciddi şekilde düşmesi de olası.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.