Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Vergi Gelirleri Bakanlıkların Bütçesini Aştı

Şans oyunları, alkollü içki ve tütün ürünleri kalemleri Hazine’nin can suyu oldu. Sadece 3 kalemden alınan vergilerin toplamı bakanlıkların bütçesini geride bıraktı.
Vergi Gelirleri Bakanlıkların Bütçesini Aştı
HABER GİRİŞ

Hükümetin ceza olarak artırdığı yönünde eleştirilere konu olan şans oyunları, alkollü içki ve tütün ürünlerinden alınan vergiler gelinen noktada devasa boyuta ulaştı. Vergi gelirlerinde biriken tutar, Hazine’nin bakanlıklara ayırdığı bütçeyi aşacak noktaya geldi.

Vergi zamlarını gündeme getiren CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yılın ilk 8 ayında sadece şans oyunları, alkollü içki ve tütün ürünlerinden alınan vergi gelirlerinin toplamda 154,42 milyar TL’ye vardığını açıkladı.

Gürer, “Tütün ürünlerinden 8 ayda toplam 102 milyar 36 milyon 237 bin TL, alkollü içkilerden 39 milyar 937 milyon 837 bin TL ve şans oyunlarından 12 milyar 453 milyon 237 bin TL vergi geliri sağlandığı görülmektedir” dedi.

Sadece üç kalemden alınan vergilerin ise 12 bakanlığın bütçesinden fazla olduğuna, “Bu üç kalemden alınan vergiler sonucunda elde edilen gelir toplamı 12 bakanlığın bütçesini geçmiş durumda” sözleriyle dikkat çekti.


Hazine ve Maliye Bakanlığı’na soru önergesi veren CHP’li Gürer, özel tüketim vergisi (ÖTV) adı altında tütün ürünleri ve alkollü içkilerden alınan vergi tutarı toplamının bu yılın ilk ayında 18 milyar 661 milyon 990 bin TL olduğunu, yılın sekizinci ayına gelindiğinde bu tutarın yüzde 30 artışla 24 milyar 332 milyon 816 bin TL’ye çıktığını kaydetti.

Söz konusu karşılaştırmada şans oyunlarında alınan vergi gelirinin ise yüzde 80’in üzerinde arttığına dikkat çekerek şöyle ekledi:

GCM Yatırım Banner

“Şans oyunlarında alınan vergi geliri de artış göstermektedir. Ocak ayında 1 milyon 178 bin 543 TL iken Ağustos ayında bu rakam 2 milyar 142 milyon 542 bin TL’ye yükselmiştir. Oransal olarak artışına bakacak olursak yüzde 81 oranında artış görülmektedir.”

Gürer, 2023’ün sonuna gelindiğinde ise sadece 3 kalemden alınan verginin Hazine Maliye Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hariç tüm bakanlıkların bütçesini geçebileceği hesabını yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.