Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Vergi, Ceza ve Harçlara Gelecek Zam En Az Yüzde 60 Olacak

Sene sonuna yaklaşılırken 2024’te vatandaşı bekleyen zam yağmurunun şiddeti hesaplanmaya başlandı. Son enflasyon verilerine göre yüzde 50’nin üzerinde zam hesabı yapıldı.
Vergi, Ceza ve Harçlara Gelecek Zam En Az Yüzde 60 Olacak
HABER GİRİŞ

Mehmet Şimşek’in Hazine ve Maliye Bakanlığı’na geldikten sonra ekonomideki enkazın kaldırılması için mali disipline hız verileceği açıklaması sonrası başlayan zam yağmuru yeni yılda katlanarak artacak. Hükümetin gelecek yıl enflasyon hedeflerini yüksek tutması, yüksek vergiler için ipucu olurken Dünya gazetesi yazarı Nacı Bakır, 2024’ün başında vergi, ceza ve harçlara gelecek yüzde 60’lık zammı yazdı.

Yüksek enflasyonu arkasına alan hükümetin vergi, ceza ve harçlara yapacağı zamlar için belirlediği yeniden değerleme oranının bu yıl yüzde 122,93’le tarihindeki en yüksek seviyesine çıktığını hatırlatan Nakır, 2024’te bu oranın 3 Kasım Cuma günü açıklanacak olan Ekim enflasyonuyla netleşeceğini söyledi.

Bakır, son gelen verilerden çıkarım yaparak, “Yİ-ÜFE’nin Eylül sonu itibarıyla düzeyi, yılbaşından geçerli olacak yeniden değerleme oranının yüzde 60 dolayında olacağını gösteriyor. Buna göre gelecek yıl çeşitli vergi, ceza, harç ve ücretler 2023’teki kadar olmasa da yine yüksek oranda artacak” dedi.

Ekim ayında Yİ-ÜFE’de artış olmasa bile son 12 ayın ortalamasının 2314,49’ları bulacağına dikkat çekerek, “Önceki on iki aylık dönem ortalamasında 1463,39 olan endeks değerine göre yıllık artış yüzde 58,16’ya gelecek. Bu da 2024’te çeşitli vergi, harç ve cezalara uygulanacak yeniden değerleme oranını verecek” diye ekledi.


“2023’ün enflasyon yükü 2024’e” çıkışını yapan Dünya yazarı, “2023 yılındaki yüksek enflasyonunun özellikle dar ve sabit gelirler üzerindeki erozyonunu 2024’e de taşımak anlamına geliyor” dedi.

Gelecek ay netlik kazanacak yeniden değerleme oranıyla yılbaşında artırılacak yükümlülükleri şöyle sıraladı:

GCM Yatırım Banner

“Emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, gelir vergisi kanunu, veraset ve intikal vergisi, istisnalar, tarife matrahları, damga vergisi, özel iletişim vergisi, trafik cezaları, ehliyet ve pasaport harçları, vergi usul kanunundaki cezalar, kabahatler kanununa tabi idari para cezaları, araç muayene ücretleri, bazı istisna tutarları, vergi tarifesi dilimleri vb.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın