Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Vatandaş Şans Oyunlarına Yöneldi: Bütçe Geliri 4’e Katlandı

Vatandaşların şans oyunlarına artan ilgisi, bütçenin bu kalemdeki gelirinin 4 kat artmasına neden oldu. Ayrıntılar geliyor…
Vatandaş Şans Oyunlarına Yöneldi: Bütçe Geliri 4’e Katlandı
HABER GİRİŞ

Yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı insanların umudunu şans oyunlarına bağlamasına neden oldu. Bu durum bütçenin şans oyunları kalemindeki gelir oranlarında net bir şekilde görülüyor. Uygulanan vergi indirimlerine rağmen Ocak ayında şans oyunlarından devletin kasasına giren para 4,1 kat arttı.

Vergi tutarı 4,8 milyar TL olarak gerçekleşti. Şans oyunlarına uygulanan vergi oranları geçen yılın Temmuz ayında arttırıldıktan sonra 1 Ocak’ta yüzde 50 oranında düşürülmüştü. Buna rağmen vergi gelirindeki büyük artış şans oyunlarına artan ilgiyi yansıtıyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bütçe verilerinden derlenen bilgilere göre şans oyunlarından elde edilen vergi gelirlerindeki artış, diğer vergi gelirlerindeki artışı 3’e katladı. Geçen ay tüm vergilerden elde edilen gelir toplamda yüzde 104 artarken, şans oyunları vergi gelirlerindeki artış yüzde 310’un üzerine çıktı.

Verilerde dikkat çeken bir diğer detay ise Katma Değer Vergisi (KDV) gelirindeki artış oldu. Mal ve hizmetlerin satış fiyatına yansıtılan KDV Geliri Ocak’ta bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 164 oranında arttı.

Akaryakıt ve Doğal Gaz ÖTV Geliri Arttı

Geçen yıl Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) üzerine yapılan zam ve KDV artışı sonrası bütçenin doğal gaz ve akaryakıt üzerinden elde ettiği vergi geliri artış yaşadı.

GCM Yatırım Banner

Geçen yıl ocak ayında akaryakıt ve doğalgaz ÖTV’sinden yaklaşık 6.5 milyar lira gelir elde edilirken, bu yılın Ocak ayında kasaya giren ÖTV tutarı 3.9 kat artarak 25.4 milyar liraya ulaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.