Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Vatandaş Asgari Ücretten Memnun mu? Anketin Sonucu Açıklandı!

Yeni asgari ücret rakamını vatandaşın nasıl karşıladığı ile ilgili anket düzenledi. Söz konusu çalışmanın sonucu ise dikkat çekti. İşte detaylar...
Vatandaş Asgari Ücretten Memnun mu? Anketin Sonucu Açıklandı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Asgari ücrette net rakam geçen günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Yeni ücretin duyurulmasından sonra muhalefet kanadından tepkiler gelirken iktidar tarafından olumlu açıklamalar geldi. Bunun yanında asgari ücrete yönelik merak edilen birisi de vatandaşın memnun kalıp kalmadığı konusuydu. Bu kapsamda anket çalışması gerçekleştiren ASAL Araştırma Şirketi’nin anket sonuçları dikkat çekti.

Şirket, Türkiye geneline 26 ilde 22-23 Aralık 2022 tarihleri arasında 18 yaş ve üzeri toplamda 1306 kişi ile telefon yöntemiyle anket çalışması düzenledi. Katılımcılara “Hükümetin açıkladığı 8 bin 506 TL asgari ücret tutarından memnun musunuz?” sorusu soruldu.

Vatandaşın Yüzde 62,4’ü Yeni Ücretten Memnun

ASAL Araştırma Şirketi, anketin sonuçlarını sosyal medya hesabından paylaştı. Buna göre katılımcıların yüzde 62,4’ü asgari ücretten memnun olduğunu söylerken, yüzde 26’sı memnun olmadığını söyledi. Bunun yanında yüzde 11,6’sı ise cevap vermedi.

2023 Yılı Asgari Ücret Memnuniyet Araştırması
Kaynak: ASAL Araştırma

Ankete katılanların siyasi tercihleri baz alındığında, AK Partililerin yüzde 88,5’i ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin yüzde 82,1’i asgari ücretten memnun olduğunu belirtti. CHP’li seçmenin yüzde 37,4’ü, İyi Partililerin yüzde 49,7’si, HDP’lilerin yüzde 54,2’si ve diğer partililerin ise yüzde 62,5’i memnun olduğunu aktardı.

Bunun yanında CHP’lilerin yüzde 53,8’i, İyi Partililerin yüzde 32,2’si, memnun olmadığını dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Asgari ücrete yönelik araştırma, net rakam açıklanmadan önce de yapıldı. Vatandaşa ücret beklentisi soruldu. Bağımsız bir araştırma kuruluşunun sonuçlarında halkın beklentisi 10 bin TL ve üzeriyken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın düzenlediği anketin sonucu ise 7 bin 500 TL üzeri olarak açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.