Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan Asgari Ücrette Net Rakamı Açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, milyonlarca vatandaşın merak ettiği asgari ücrete dair açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde...
Cumhurbaşkanı Erdoğan Asgari Ücrette Net Rakamı Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Son günlerde gündemi en çok meşgul eden konuların başında gelen asgari ücrete dair beklenen açıklama yapıldı. Geçen haftadan bu yana Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı başkanlığında, işçi ve işveren sendikalarının katıldığı Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları yapılıyordu.

Belirlenecek rakam doğrudan 7 milyondan fazla çalışanı ilgilendiriyor. Halihazırda asgari ücret Temmuz ayında yapılan ara zam ile beraber net 5.500 TL olarak belirlenmişti. Toplantıların ardından net bir rakam telaffuz edilmemişti.

TÜRK-İŞ İmza Atmadı

Bu hafta TÜRK-İŞ Genel Başkan Ergün Atalay, asgari ücrette net 9 bin TL’nin altına imza atmayacaklarını söylemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise dün yaptığı açıklamasında, herkesin dediğine göre hareket edemeyeceklerini belirterek, “Öyle herkesin söylediğiyle hareket edemeyiz, bizim sırtımızda küfe var. Sırtında küfe olmayanlar bol bol atıp tutuyor.” ifadelerini kullanmıştı.

Beklenen açıklama ise bugün yapıldı. Toplantıya imza atmayan TÜRK-İŞ katılmadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca çalışanın beklediği 2023 yılı asgari ücret rakamını açıkladı. Erdoğan sözlerine başlarken çalışan ve işveren tarafının anlaşma sağlayamadığını belirtti.

Geçmiş yıllarda da tarafların uzlaşma sağlayamadığı zamanlar olduğunu ve hükümet olarak bunu belirlediklerini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Açıklayacağımız asgari ücret rakamı ülkemizin genel ekonomik ve sosyal görünümü ile de uyumludur. Ne emekçilerimizin hakkının yenmesine ne de işverenlerimizin üzerine altından kalkamayacakları bir yükün bindirilerek istihdamın zarar görmesine rıza gösteririz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan Net Rakamı Açıkladı

Gelecek yıl itibarıyla enflasyonda düşüşün görüleceğini belirterek yüzde 20’lere indirmeye kararlı olduklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücretin net olarak 8.500 TL olarak belirlendiğini söyledi. Belirlenen asgari ücretin işverene olduğu kadar hükümete de yansımaları olduğunu ifade etti. Brüt asgari ücret 10 bin 8 TL olurken, işverene maliyeti 11 bin 750 lira oldu.

Erdoğan asgari ücretle ilgili, “Şayet beklenmedik bir tabloyla karşılaşırsak geçen yıl olduğu gibi ara düzenleme yapmaktan da kaçınmayız. Asgari ücrette geçtiğimiz yılın Ocak ayına göre yüzde 94, Temmuz ayına göre yüzde 50 artış sağlanmıştır.” ifadelerini kullandı.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, üç tane önceliği olduğunu belirterek, “İşçi tarafıyla bazı görüş ayrılıkları olabilir ama yarın başka konularda yine mutabakatlar sağlayacağız. diye konuştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise bu rakamın, bütün çalışanları refahtan pay alacakları yeni bir ücret skalasına ulaştıracağını kaydetti. Bunun Türkiye’nin büyümesine, büyürken emekçilerini düşünen bir sosyal devlet anlayışına yakışan bir tutum olduğunu vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.