Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan Asgari Ücret için Yarını İşaret Etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulundu. Erdoğan, asgari ücreti yarın açıklamayı planladıklarını söyledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Asgari Ücret için Yarını İşaret Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın gündeminde milyonlarca vatandaşı ilgilendiren asgari ücret ve enflasyon konuları vardı. Erdoğan asgari ücretle ilgili açıklamasında, “Büyük ihtimalle yarın asgari ücret konusunu da bakanımla bugün görüşmeleri yapmak suretiyle inşallah açıklayıp onu da yoluna koymuş olacağız” ifadelerine yer verdi.

Enflasyonla mücadeleye ilişkin açıklamalarda da bulunan Erdoğan, küresel krizlerin yansımaları sebebiyle ortaya çıkan sıkıntıların yavaş yavaş hafiflediğini söyledi. Erdoğan sözlerinin devamında, “Biz üretim, istihdam, cari fazla ile büyüme hedefine ulaşıyoruz. Bizi eleştirenler bile söylemlerini değiştirmeye ve yumuşatmaya başladı” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, yılbaşından itibaren işçi, memur ve emekli maaşlarına yapılacak zamların fırsatçılar yüzünden eriyip gitmesine izin vermeyeceklerini belirtti. Enflasyonun hızla düşürülmesi için bir engel kalmadığını vurgulayan Erdoğan, “Önümüzdeki aylarda enflasyonun tepetaklak inişine tanık olacağız.” diye konuştu.

2023’ü hayat pahalılığından kurtuluşun dönüm noktası haline getirmek istediklerini ve bunu da 85 milyon hep birlikte gösterilecek sabırlı ve dirayetli duruşla yapabileceklerini sözlerine ekledi.

‘Enerjide Dışa Bağımlılık Ortadan Kalkacak’

Cumhurbaşkanı Erdoğan grup toplantısında, enerjide kurulu gücün üç kattan fazla artırıldığını belirterek yerli ve yenilenebilir enerji kurulu gücünün yüzde 65 seviyesine yükseltildiğini, doğal gazın 81 ilde yaygınlaştırdıklarını söyledi. Avrupa’nın şu anda doğal gazda felaketler yaşadığını aktardı.

GCM Yatırım Banner

Gelecek dönemde Karadeniz doğal gazını Akkuyu Nükleer Santrali’nin ilk ünitesini hizmete alıp enerjide dışa bağımlılığın tamamen ortadan kaldırana kadar çalışacaklarını sözlerine ekledi.

Erdoğan sanayide verilen destekler ve altyapı yatırımları ile sadece OSB’lerdeki işletme sayısını 11 binden 56 bine, istihdamı 415 binden 2,3 milyona çıkardıklarını belirtti. Savunma sanayisinde dünya çapında rekabet gücü kazandıklarını ifade etti.

Ucuz Kredi Açıklaması

Büyüme rakamlarında da değinen Erdoğan, Türkiye’nin bu yılı yüzde 4-5 gibi bir büyüme ile kapatacağını söyledi. Bankadan devletin fedakarlığıyla aldığı ucuz maliyetli krediyi amacı dışında kullananların verdikleri zarara razı gelmeyeceklerini vurguladı.

Halkbank’ın 1,2 milyon esnaf için 119 milyar lira kredi bakiyesine sahip olduğunu belirten Erdoğan, “Yeni paketle 115 bin esnafımıza 37 milyar lira kredi kullandırılmıştır. Ziraat Bankası’nın sağladığı kredi miktarı 221 milyar lirayı geçmiştir.” ifadelerini kullandı.

Asgari Ücret 9 Bin TL Olur mu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısının ardından gazetecilere konuştu ve asgari ücretle ilgili soruları yanıtladı. Asgari ücretin 9 bin TL olup olmayacağına dair soruyu yanıtlayan Erdoğan, “Öyle herkesin söylediğiyle hareket edemeyiz, bizim sırtımızda küfe var. Sırtında küfe olmayanlar bol bol atıp tutuyor.” yanıtını verdi.

Erdoğan’ın sözleri dün TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay’ın asgari ücretle ilgili pazarlıklara 9 bin TL’den başlayacaklarını ve bunun altında bir rakama imza atmayacaklarını söylemesinin ardından geldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın