Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜRK-İŞ Başkanı Toplantı Sonrası Asgari Ücret Tekliflerini Açıkladı

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay bugün yapılan Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Detaylar geliyor...
TÜRK-İŞ Başkanı Toplantı Sonrası Asgari Ücret Tekliflerini Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bugün milyonlarca vatandaşın merakla beklediği Asgari  Tespit Komisyonu’nun 3. toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı sonrası işçi kesimini temsil eden sendika olan TÜRK-İŞ’in Genel Başkanı Ergün Atalay açıklamalarda bulundu.

Atalay toplantı sonrası açıklamasında, “TÜRK-İŞ’in teklifi 9 bin TL oldu. Verirlerse imzalarız, vermezlerse işin içinde olmayız” ifadelerini kullandı.

Sürecin 20 gündür devam ettiğini belirten Atalay, TÜRK’İŞ’in araştırmalarına atıfta bulundu ve yoksulluk ve açlık sınırlarının ulaştığı rakamları belirtti. Açlık sınırının 7 bin 778 TL, yoksulluk sınırının 10 bin TL olduğunu söyleyen Atalay, bugüne kadar tekliflerinin olmadığını ancak ilk kez rakam telaffuz ettiklerini ifade etti.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplantısı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıya işçi kesimini temsilen TÜRK-İŞ ve işveren kesimini temsilen TİSK sendikaları katıldı. Komisyon toplantısı öncesi TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, insanların umutlarını boşa çıkarmayacak bir rakam üzerinde uzlaşmak istediklerini söylemişti.

Atalay’ın açıklamasında söylenen 9 bin TL’nin yeni asgari ücret olması halinde, Temmuz ayına göre yüzde 64, Ocak ayına göre yüzde 112’lik bir artış yapılmış olacak.

GCM Yatırım Banner

Asgari Ücret Ne Kadar?

Asgari ücret halihazırda Temmuz ayında yapılan son ara zam ile beraber net 5.500 TL, brüt 6.471 TL olarak uygulanıyor.

İşverene toplam maliyeti, işçi başına 7 bin 603 lira 43 kuruş olurken, bunun 6 bin 471 lirasını brüt asgari ücret, 1003 lira 1 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 129 lira 42 kuruşunu işveren işsizlik sigorta primi oluşturuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.