Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Varlık Fonu’nun Talebiyle Babayiğit Fund Gelebilir!

Türkiye Varlık Fonu (TVF) Başkanvekili Himmet Karadağ "Babayiğit Fund" kurmak istediklerini, kendilerine görev düştüğü takdirde fonun hemen kurulacağını söyledi.
Varlık Fonu’nun Talebiyle Babayiğit Fund Gelebilir!
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Varlık Fonu (TVF) Başkanvekili Himmet Karadağ “Babayiğit Fund” kurmak istediklerini söyledi. Bu konuda Bilim ve Sanayi Bakanlığı’yla görüşme yaptıklarını belirten Karadağ, henüz bir görev almadıklarını ifade etti.

TVF Başkanvekili Himmet Karadağ, Babayiğit Fund’un stratejik planını Başbakanlık’a gönderdiklerini söyledi.

Karadağ, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ise görüştüklerini, bu ay içerisinde borsa üzerinden fonlama işlemlerine başlanacağını öngördüğünü dile getirdi. Ayrıca, Aralık ayı içerisinde BIST GLP işlemlerinin de başlaması konusunda olumlu beklenti içerisinde olduklarını bildirdi.

Menkul kıymet karşılığı verilen TCMB fonlama imkanlarının BIST üzerinden yapılmasının mümkün olduğunu söyleyen Karadağ, borsanın en konforlu piyasa olduğunu; GLP, BİST GLP, APİ , BİST APİ olmak üzere istenilen trading rule’un açılabileceğini belirtti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası piyasaya yaklaşık 120 milyar lira tutarında fonlama sağlıyor.

Karadağ bu fonlamanın tamamının Borsa İstanbul bünyesinde olmayan geç likidite penceresi faizinden yapıldığını söyledi. Babayiğit Fon için kredi arayışlarında olmadıklarını söyleyen başkanvekili, bunun yanı sıra Çinli ICBS ve Singapurlu ulusal varlık fonu Temasek gibi fonlarla işbirliği için görüşme yaptıklarını belirtti.

Türkiye Varlık Fonu olarak yerli otomobil projesinde de yer almak istediklerini belirtti.

Yerli otomobil projesinde Anadolu Grubu, BMC Grubu, Kıraça Holding, Turkcell ve Zorlu Holdng gibi şirketler yer alıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerli otomobilin prototipinin en geç 2019 yılında tamamlanacağını, 2021 yılında ise ticari pazara sunulacağını söyledi.

2016 yılında kurulan bazı banka ve şirketlerdeki kamu hisseleri 49 yıllığına TVF’ye devredilmişti.

Türkiye’nin ekonomik büyümesine katkı sağlamak, uluslararası yatırımcıların ilgisini çekmek ve büyük projelere kaynak yaratmak amacıyla, bazı banka ve şirketlerdeki kamu hisseleri, at yarışları ve şans oyunlarına dair lisanslar TVF’ye devredildi. Devredilen şirketler arasında; PTT, BOTAŞ, Borsa İstanbul, Ziraat Bankası, Türksat ve Türk Telekom’un Hazine hisseleri ile THY ile Halkbank’taki Özelleştirme İdaresi hisseleri de yer alıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu