Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Vakıfbank’tan 653 Milyon Dolarlık Sendikasyon Kredisi

VakıfBank, 34 bankanın katılımıyla 323 milyon dolar ve 303 milyon Euro olmak üzere toplam 653 milyon dolar tutarında sürdürülebilirlik temalı sendikasyon kredisi temin etti.
Vakıfbank’tan 653 Milyon Dolarlık Sendikasyon Kredisi
HABER GİRİŞ

Türkiye Vakıflar Bankası (Vakıfbank), bu sabah Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada 19 ülkeden 34 bankanın katılımıyla 323 milyon dolar ve 303 milyon Euro olmak üzere, iki dilimden oluşan toplam 653 milyon dolar karşılığı sürdürülebilirlik temalı sendikasyon kredisi temin ettiğini duyurdu.

367 gün vadeli olan kredinin toplam maliyeti ABD doları kısmı için SOFR + yüzde 3,50 ve Euro kısmı için Euribor + yüzde 3,25 olarak gerçekleşti.

Sendikasyon kredisinin temini işleminde Abu Dhabi Commercial Bank PJSC, Emirates NBD Capital Limited, The Commercial Bank (P.S.Q.C.) ortak koordinatör bankalar ve Emirates NBD Capital Limited, First Abu Dhabi Bank PJSC, ING Bank N.V. ortak sürdürülebilirlik koordinatör bankalar olarak görev alırken Abu Dhabi Commercial Bank PJSC’nin ise ajan banka olarak görev aldığı açıklandı.

VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, 2023 yılının başından bu yana çeşitli yapılar altında gerçekleştirilen işlemlerle yurt dışından en çok kaynağı getiren Türk bankası olduklarını söyledi.

Yılın ikinci sendikasyon işlemini de başarıyla tamamladıklarını belirten isim, söz konusu işlemde yüzde 100’ün üzerinde bir yenileme oranına ulaştıklarını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Avrupa’dan Amerika’ya, Çin’den İngiltere’ye dünyanın farklı coğrafyalarından ve daha önceki işlemlerde yer almayan 15 yeni bankanın katılım gösterdiğini söyledi.

Açıklamasına “İlaveten, söz konusu kredinin maliyeti de Mayıs 2023 dönemine göre her iki para birimi için 75 baz puan azalarak dolar dilimi için SOFR + yüzde 3,50, Euro dilimi için ise Euribor + yüzde 3,25 seviyesinde gerçekleşmiş oldu. Bu vesileyle işlemimize destek veren tüm muhabir banka temsilcilerimize bir kez daha teşekkürlerimi iletiyorum.’’ sözleriyle devam eden Üstünsalih, çevresel ve sosyal temalı kredileri artırmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Sürdürülebilirlik alanında birçok ilki gerçekleştirdiklerini, reel sektöre sağladıkları krediler ile yarattıkları etki alanını çok daha verimli yönetebilmeyi hedeflediklerini ifade etti.

Bu amaç doğrultusunda söz konusu işlemin iki sürdürülebilirlik performans kriterini de çevresel ve sosyal temalı kredi hedefi şeklinde belirlemeyi uygun gördüklerini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.