Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Vakıfbank Şimdiye Kadarki En Büyük Fonlama İşlemine İmza Attı

VakıfBank, bu sabah açılış öncesinde seküritizasyon işlemi hakkında açıklamada bulundu. 1,8 milyar dolarlık yeni kaynağa ilişkin detaylar haberde;
Vakıfbank Şimdiye Kadarki En Büyük Fonlama İşlemine İmza Attı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Vakıflar Bankası Türk Anonim Ortaklığı tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan bildirim, piyasa açılışı öncesinde geldi. Buna göre Vakıfbank, toplam yaklaşık 1,8 milyar dolar tutarında iki farklı dilimden oluşan Diversifed Payment Rights (DPR) sekürizasyon işlemine imza attı.

Bahsi geçen işlemin, yurtdışı havale akımlarına ve hazine işlemlerine dayalı olan dolar dilimi; 5 bankanın katılımıyla 2 yıl geri ödemesiz toplam 5 yıl vadeli olarak yaklaşık 1,7 milyar dolar tutarında gerçekleşti.

Yurtdışı havale akımlarına dayalı euro dilimi ise; 2 bankanın katılımıyla 2 yıl geri ödemesiz toplam 4 yıl vadeli olmak üzere 75 milyon euro tutarında gerçekleşti.

Vakıfbank’ın açıklamasına göre toplam 7 yabancı bankanın katılımıyla gerçekleştirilen işlem, Türk bankaları arasındaki tek seferde gerçekleştirilen en büyük tutarlı
seküritizasyon işlemi oldu.

Aynı zamanda yine tek seferde gerçekleştirilen en büyük fonlama işlemi olma özelliği taşıdığı bildirildi.

GCM Yatırım Banner

VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, konuya ilişkin açıklamasında deprem felaketi sonrası vakit kaybetmeden gerekli tüm yardımları yapmak için seferber olduklarını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“…Türkiye’nin en büyük ikinci bankası olarak milli ekonomiye olan desteğimiz farklı formlarda kendini göstermeye devam ediyor. Yurt dışı fonlama tarafında yıla hızlı bir başlangıç yaparak milli ekonomiye desteğimizi hız kesmeden sürdürüyoruz. Böylesi bir dönemde ülkemize getirdiğimiz bu taze kaynağı çok yakın bir zamanda 2 milyar dolar seviyesine çıkarmayı hedefliyoruz.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın