Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uzmanından Kripto Düzenlemesi Yorumu Geldi

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez kripto varlıklar tanındı. Peki, Meclis’ten geçen düzenleme sonrası süreç nasıl işleyecek? İşte yanıt;
Uzmanından Kripto Düzenlemesi Yorumu Geldi
HABER GİRİŞ

Merakla beklenen kripto varlık düzenlemesi dün Meclis’ten geçti. Sermaye Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin ikinci bölümü onay aldıktan sonra uygulamada nasıl sonuç alınacağı sorusu gündeme geldi.

Blockchain & Yapay Zeka Akademi Kurucusu Devrim Danyal, varlık düzenlemesinin içeriğini yorumladı. CNBC-e yayınında konuyu değerlendiren Danyal, kripto tarafının düzenlenmeye muhtaç bir alan olduğuna dikkat çekti.

Türkiye’nin bu konuda neden hızlı reaksiyon gösterdiği meselesine de açıklık getirerek, gri listeden çıkma amacı günden ekonomi yönetiminin kara para aklama iddialarının dünya genelinde yaygın olduğu kripto para sektörünü regüle etme kararı aldığını söyledi.

Gri liste kararının yarın çıkması beklenirken, TCMB’de kripto varlık düzenlemesinin bugün itibarıyla netleşmiş olmasının önemli olduğuna dikkat çekti.

Daha önce kripto piyasasına ilişkin kuşkuların yaşandığını hatırlatarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin bu alanı tanımasının güvenlik endişelerini ortadan kaldırdığı yorumunu yaptı.

GCM Yatırım Banner

Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) tüm yetkileri eline aldığını söyleyerek, dijital bir alan söz konusu olduğu için de TÜBİTAK’ın da artık sahada olduğunu ekledi.

Kripto varlıklara sahip kişilerin korunuyor olacağını ve bugüne kadar yaşanan mağduriyetlere karşın önlem alınacağını ifade etti.

Yeni Düzenlemede Neler Var?

Dün akşam saatlerinde Meclis’ten geçen düzenleme ile daha önce kripto para piyasasında yaşanan mağduriyetlere neden olan yasal boşluklar giderilmiş oldu. Yeni kanunla, SPK’ya geniş yetki verildi ve hizmet sağlayıcılar için sermaye şartı getirildi.

Hizmet sağlayıcılar için belirli koşulların sağlanması zorunlu olacak ve bankaların da saklama lisansı alması gerekecek. Tüm transferler kayıt altına alınacak.

Piyasa bozucu eylemlerde uygulanacak idari para cezası 246 bin lira ile 6 milyon lira arasında değişecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın