Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uzman Yanıtladı: Borsa Seçime Nasıl Girer? Sonrasında Neler Olur?

Borsa İstanbul’da puslu ortam devam ederken piyasalar seçim sonucuna odaklandı. Uzman kritik değerlendirmesini paylaştı. İşte detaylar;
Uzman Yanıtladı: Borsa Seçime Nasıl Girer? Sonrasında Neler Olur?
HABER GİRİŞ

Yurt içi piyasaları yön bulabilmek için seçimi dört gözle beklerken borsada da olumsuz tablo devam ediyor. Borsa tarafında da yabancı yatırımcıların alım yapması için seçim sonrasına işaret ediliyor. Haftalardır sert kayıplar vererek 4300 seviyelerini bile gören Borsa İstanbul BIST 100 endeksi 10 Mayıs saat 14:30 itibarıyla günlük yüzde 1 kayıpla 4490 puanda seyrediyor.

İnfo Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Tuna Çetinkaya, borsanın genel durumunu değerlendirerek seçim sürecine yönelik tespitlerini paylaştı. Çetinkaya, 5000 puan etrafında bir bilek güreşi yaşandığını, bu bölgede tutunamayan endeksin seçim belirsizliğinin baskısıyla birlikte 4300’lere kadar geri çekildiğini söyledi.

Endekste 1000 puandan fazla kayıp gerçekleştiğini, bunun en temel sebebinin seçim sürecindeki belirsizlikle alakalı olduğunu belirtti. Sonucun finansal piyasaları nasıl etkileyeceğinin ve seçim sonrası uygulanacak ekonomi politikalarının merakla beklendiğini katardı.

“Borsanın Rakipleri Cazip Hale Geldi”

Bu belirsiz ortamda borsanın rakiplerinin daha cazip hale geldiğini ifade eden Çetinkaya mevduat, altın, döviz gibi yatırım araçlarının kendini tekrar gösterdiğini dile getirdi.

İnsanların borsada niye macera arıyorum zaten düşüyor ve yükselmiyor diyerek ellerindeki hisseleri sattıklarını kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Borsa Seçime Nasıl Girer?

Borsada meydana gelen geri çekilmelerin fırsatlar yaratmaya başladığını, mevcut seviyelerin böyle bir senaryoya hazırlıklı olanların maliyetlenebileceği yerler olduğunu söyledi.

Borsa İstanbul’un seçime büyük ihtimalle 4500 puan etrafında gireceğini belirten İnfo Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Tuna Çetinkaya, hedefin 4500 puan üzerinde kalmak şartıyla seçime kadar 4800’e kadar yükselmek olduğunu belirtti. 200-250 puanlık bir bant hareketi ile seçimin karşılanabileceğini sözlerine ekledi.

Seçimden Sonra Ne Olur?

Sonuç ne olursa olsun baskının ortadan kalkmasının ilk etkide olumlu algılanacağını ifade etti. Seçimin sonucuyla ilgili birçok beklentinin olduğunu dile getiren Çetinkaya, bu beklentilerin farklı olmasının baskı yarattığını, bu baskının ortadan kalkmasıyla iyimser bir hareket olacağını paylaştı.

İlk birkaç gün içinde 5000 puana doğru oluşabilecek pozitif hareketin ardından piyasaların yeni iktidarla yeni bir dönemi fiyatlamaya başlayacağını bildirdi.

Millet İttifakı’nın ön planda olduğu bir sonuç çıkması durumunda, insanların bunda sonra ne olacak diye düşünerek endişe hissine kapılabileceğini belirtti. Mevcut hükümetin devam etmesi halinde ise düşük faizin ve yüksek enflasyonun olacağı beklentisiyle insanların borsanın cazibe merkezi olacağını düşünebileceğini aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.