Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uzman SASA, BIMAS ve KOZAL’ı Yorumladı: Macera Aramayın!

İsmail Güner, borsada en çok konuşulan şirketler arasında yer olan SASA, BIMAS ve KOZAL’ı değerlendirdi. İşte kritik yorumlar;
Uzman SASA, BIMAS ve KOZAL’ı Yorumladı: Macera Aramayın!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul’da sert yükselişler kendini gösterirken pozitif senaryonun ne kadar devam edeceği merak edilen ana başlıklar arasında yer alıyor. Piyasalar kabinenin açıklanmasına ve özellikle ekonomi yönetiminde yer alacak isimlere odaklanmış durumda. Yatırımcılar bu süreçte portföyündeki hisselerinin nasıl hareket edeceğini öğrenmek için uzmanlara kulak veriyor.

İnfo Yatırım Araştırma Müdürü İsmail Güner, BIST 100 endeksi 5100 seviyelerine çıkarken yatırımcıların çok yakından takip ettiği hisseler arasında yer alan Sasa Polyester (SASA), Bim Birleşik Mağazalar (BİMAS) ve Koza Altın İşletmeleri’ni (KOZAL) değerlendirdi.

Sasa Polyester

Güner, SASA’nın son birkaç haftadır iyi bir performans gösterdiğini, 40 TL’den 53’e kadar yükseldiğini söyledi. Bedelsiz sermaye artırımının hisse senedi üzerinde ciddi bir alım hareketi başlattığının altını çizdi.

Piyasaların bedelsizleri sevdiğini belirten Uzman, sermaye artırımı sonrası fiyat ciddi oranda düştüğü için bunun psikolojik olarak katkısı olduğunu aktardı.

SASA’nın çok ucuz bir konuda olmadığını vurguladı ancak çok iyi bir şirket olduğunu paylaştı. Bu tarz şirketlerin genelde yüksek çarpanlarla fiyatlandığını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Hissenin çarpan ortalamasının çok daha üzerinde bir çarpana ulaşması durumunda durulması ve maceraya girilmemesi gerektiğini dile getirdi. Piyasaların aşırı değerlemeleri çok önceden satın aldığını kaydetti.

SASA’nın 200 günlük ortalamadan dönerek 54 TL’ye kadar yükseldiğini, büyük bir ihtimalle bu seviyelerde biraz oyalanabileceğini bildirdi. Bedelsizden dolayı bir miktar daha yükselebileceğini ancak zirveye çıkması için somut bir bilgi olmadığını vurguladı.

60 TL’nin bir ihtimal de olsa görülebileceğini, fakat bunun aşırı adım anlamına geleceğini belirtti.

SASA, günlük yüzde 6,6 yükselişle 57,6 TL’ye yükseldi. Hissede haftalık yüzde 14,6, aylık yüzde 6,6 artış görüldü. Yıllık kazanç oranı ise yüzde 20,4 seviyesinde.

Bim Birleşik Mağazalar

Son zamanlarda BIMAS tarafında çok hızlı bir düşüş görüldüğünü aktaran Güner, hissenin bankacılık sektörü hisseleri ile paralel hareket ettiğini paylaştı.

Yabancı yatırımcıların ağırlıkta olduğu hisselerde seçim öncesi ve sonrası çok hızlı değişimler olduğunu, dalgalanmaların bundan kaynakladığını ifade etti.

Hissede spekülatif hareketler gördüklerini, 160 TL’den 190 TL’ye çok hızlı çıktığını, aynı hızda da 190 TL’den 130 TL’ye kadar düştüğünü vurguladı.

Gereksiz düşüşlerin BIMAS’ın trendini bozduğunu, ancak şirketin bilançosunun iyi olmasının büyük senaryoyu bozma ihtimalinin zayıf olduğunu sözlerine ekledi.

Bu tarz şirketlerin para kazanmaya devam edeceğini, hızlı bir düşüş yaşadığı için 150 TL’ye kadar tepki yükselişi olabileceğini ifade etti.

BIMAS, günlük yüzde 1,6 değer kazancıyla 146,2 TL’ye çıktı. Hissede haftalık yüzde 8,7, aylık yüzde 3,7, yıllık ise yüzde 6,7 oranında artış görüldü.

Koza Altın İşletmeleri

KOZAL’ın Varlık Fonu’nun hakimiyet kurabildiği hisseler arasında yer aldığını belirten Uzman, hissede tepki yükselişi görüldüğünü belirtti.

Hissede birçok beklenti konusunun satın alındığını söyledi ve en büyük beklentinin bu şirketlerin birleştirilip satılması olduğunu aktardı.

Hissede mevcut seviyelerin çok pahalı veya çok ucuz olmadığını ifade etti. 22 TL’nin üstünde kar satışlarının gelebileceğini, KOZAL’ın biraz daha yataya girebileceğini dile getirdi.

20 TL’nin altında kapanışlar olması durumunda hissenin 19 TL’nin altına da sarkabileceğini paylaştı.

Hissede taban oluşumu olduğunu, bu durumdan dolayı zikzak hareketleri yapacağını kaydetti. Hissenin şu anda orta ve uzun vadede yatırım açısından çok fizibil olmadığını bildirdi.

KOZAL, günlük yüzde 1,3 artışla 23,4 TL’den işlem görüyor. Hissede haftalık yüzde 19,4, aylık ise yüzde 2 değer artışı görüldü. Yıllık kayıp ise yüzde 12,5 düzeyinde.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.