Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uzman İsim ABD İstihdam Verisini Yorumladı: FED için Kötü Haber

Allianz SE baş ekonomi danışmanı Mohamed El-Erian, bugün açıklanan ABD istihdam verisini yorumlarken FED'in bunu hoş karşılamayacağını söyledi. Detaylar...
Uzman İsim ABD İstihdam Verisini Yorumladı: FED için Kötü Haber
HABER GİRİŞ

Allianz SE baş ekonomi danışmanı ve Bloomberg Opinion köşe yazarı Mohamed El-Erian, bugün açıklanan ve güçlü gelen ABD istihdam raporunun ABD Merkez Bankası’nı (FED) faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutmaya zorlayacağını söyledi.

Bloomberg Television’da konuşan El-Erian, verilerin şu anda “ekonomi için iyi haber” olduğunu ancak “piyasalar ve FED için kötü haber” olduğunu söyledi.

El-Erian: FED Hoş Karşılamayacak

FED’in bu raporu hoş karşılamayacağına ve uzun vadede bu durumun ekonomi için de kötü bir haber olabileceğine dikkat çekti.

Bugün ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından Eylül ayına ilişkin tarım dışı istihdam ve işsizlik verisi açıklanırken tarım dışı istihdam 336 bin ile beklentinin çok üzerinde geldi.

Ekonomist beklentilerini ikiye katlayan sonuç sonrasında Ağustos ayı verisi de yukarı yönlü revize edildi.

GCM Yatırım Banner

Faiz İndirimi Beklentisi Eylül 2024’e Taşındı

Dayanıklı iş gücü piyasası, FED’in bu Kasım ayındaki politika toplantısının sonunda faiz artırımına gideceği beklentilerini artırdı ve yatırımcıların, ABD ekonomisi yavaşlarken gelecekteki faiz indirimlerinin zamanlamasında değişikliğe yol açtı.

Cuma günü, swap piyasasındaki fiyatlamalar, 25 baz puanlık ilk faiz indirimi beklentisini Temmuz 2024’ten Eylül 2024’e öteledi.

El-Erian istihdam verisinin Kasım ayında faiz artışı ihtimalini yeniden masaya getirdiğini belirtirken “Piyasalar uzun süre yüksek faizi değil, uzun süre ‘daha yüksek faizi’ içselleştiriyor. Enflasyon döngüsünün hemen başında geriye düştüğünüzde son kulvarda bedelini ödemeniz gerekir.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın