Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uzman Asgari Ücret Tahminini Duyurdu, En Az Ne Kadar Olacak?

Asgari ücretle ilgili tahminler gelmeye devam ediyor. Bakan Bilgin Aralık ayına işaret etmişti. Uzmanların tahminleri hangi yönde? En az kaç olacak?
Uzman Asgari Ücret Tahminini Duyurdu, En Az Ne Kadar Olacak?
HABER GİRİŞ

Son günlerde milyonlarca vatandaşın yakından takip ettiği asgari ücret zammı ile ilgili tahminler gelmeye devam ediyor. Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem, yeni asgari ücrete yönelik tahminini paylaştı. Mevcut enflasyon rakamları ve yaşam maliyetleri gibi konulardan dolayı asgari ücrette kayda değer bir artış bekleniyor.

İlk olarak asgari ücretle ilgili açıklamayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yapmıştı. Bilgin, Aralık’ta da zam yapılacağını, çalışanları ve emekçileri enflasyonun tahribatından kurtaracaklarını, insanları rahatlatmaları gerektiğini söylemişti. Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da konuyla ilgili “Asgari ücrette öncekilerden farklı bir hazırlık var.” ifadelerini kullanmıştı.

En Az Kaç Olacak?

10-15 yıla bakıldığında enflasyonun üzerinde bir refah payı verildiğini söyleyen Erdem, “Şahsi fikrimi sorarsanız ben 8 bin 500 TL civarında en az bir asgari ücret bekliyorum.” ifadelerini kullandı.

Erdem, yıl sonu enflasyon tahminlerinde orta vadeli programda yüzde 65, yapılan anketlerde yüzde 70-75 civarında bir yıl sonu enflasyon beklentisinin olduğunu kaydetti. Refah payı verilmeden 6 aylığa göre tahmini asgari ücretin 6 bin 600 – 7 bin 150 TL arasında olacağını söyledi. Yıllığa göre tahmin yapıldığında ise 9 bin 75 TL ile 9 bin 350 TL arasında bulunabileceğini belirtti.

En Önemli Parametre Enflasyon

Önceki yıllardaki asgari ücretin enflasyona göre belirlendiğini ve bunun 3, 5, 7 ve 10 puan üzerinde ayarlandığına dikkat çekti. Geçen yıl yüzde 50’nin üzerinde bir artış olduğunu, Aralık ayında devrim niteliğinde bir kararla asgari ücretin üzerindeki gelir ve damga vergisinin kaldırıldığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Yıl ortasında 2016’dan bu yana ilk kez ikinci bir ara zam yapıldığını, böylelikle yıl boyunca yüzde 90’ın üzerine bir artış yaşandığını belirtti.

“Refah Payı Konuşuluyor”

Asgari ücret konusunda alan ve veren olmak üzere iki tarafın olduğunu aktaran Erdem, istihdamın ve iş yerlerinin korunması açısından asgari ücrette denge gerektiğini ifade etti. Şu anda asgari ücretin maliyetinin 7 bin 603 TL olduğunu paylaştı.

Rakamlara bakıldığında enflasyonun üzerinde bir refah payının konuşulduğunu dile getirdi. Bakan Bilgin’in ve Erdoğan’ın asgari ücret açıklamalarını hatırlattı.

İTO Başkanı: Enflasyonun Üzerinde Olmalı

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç de asgari ücretle ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Asgari ücrete yapılacak artışın enflasyonun geldiği nokta dikkate alınarak yapılması gerektiğini belirtmişti.

Asgari ücretin alım gücünü telafi edecek bir oranda artması, hatta birkaç puan da üzerine eklenecek bir refah payını iş dünyasının makul karşılayacağını, kimseyi rahatsız etmeyeceğini söylemişti.

Bakan Bilgin, geçtiğimiz günlerde Afyonkarahisar’da yaptığı açıklamalarda konuya bir kez daha değinerek asgari ücret konusunda kapsamlı bir müdahale yapacaklarını vurgulamıştı.

Son Açıklanan Enflasyon Verisi

Ekim ayının en önemli verilerinden biri olan enflasyon verileri Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanmıştı. Eylül ayında tüketici fiyat endeksi, bir önceki aya göre yüzde 3,08, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 52,40, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 83,45 artmıştı. Artış verileri, 1998’den bu yana görülen en yüksek seviye olmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.