Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Unutulmaz Halka Arz Temettü Politikasını Netleştirdi

TAB Gıda bugün KAP üzerinden yatırımcısına sunduğu sağlam mali strateji hakkında detay vererek temettü politikasına netleştirdi. Ayrıntılar haberde;
Unutulmaz Halka Arz Temettü Politikasını Netleştirdi
HABER GİRİŞ

Halka arz kararının ardından gündemden düşmeyen TAB Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden aldığı şirket politikalarına ilişkin bildirimler paylaştı. Şirket bildirimleri arasında Kâr Dağıtım Politikası hakkında da detay verdi.

Kâr dağıtım politikasının şirketin esas sözleşmesi ve ilgili düzenlemeler temelinde belirlendiğini vurgulayan TAB Gıda; politika oluşturulurken Sermaye Piyasası Kanunu (SPK), Türk Ticaret Kanunu, Kâr Payı Tebliği, Kurumsal Yönetim Tebliği ve ilgili mevzuatların dikkate alındığını kaydetti.

Kâr dağıtım politikasının şirketin ilgili mevzuata uygun olarak pay sahipleri ve şirket menfaatleri arasında dengeli bir amaç doğrultusunda oluşturulduğu kaydedildi. Bu amaç doğrultusunda politika izlemesini, yatırımcıları bilgilendirmesini ve şeffaf bir kâr dağıtım politikası sürdürmesinin sağlanacağı eklendi.

TAB Gıda kâr dağıtım esaslarını, şirketin esas sözleşmesinin 18’nci maddesinde belirlendiğine dikkat çekildi. Faaliyet dönemi sonunda tespit edilen gelirlerden gerekli düşüşler yapıldıktan sonra kalan dönem kârının belirli aşamalarda dağıtılacağı bildirildi.

Kâr dağıtım sürecinin Genel Kurul’un kâr payının yönetim kurulu üyelerine, ortaklık çalışanlarına ve pay sahibi dışındaki kişilere dağıtılması konusunda karar verme hakkına sahip olduğunu paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Kâr payı avansınınsa belirli sınırlamalara uygun olarak dağıtılacağını belirten TAB Gıda, Genel Kurul’un Yönetim Kurulu’na kâr payı avansı dağıtma yetkisi verebileceğine de işaret etti.

2023 Yılında 183 Restoran Açtı

Borsa İstanbul’da TABGD koduyla işlem gören şirket, bir diğer KAP bildirisinde ise 2023 yılının dördüncü çeyreğinde sistem genelinde 59, yılın tamamında ise 183 yeni restoran açtığına dikkat çekti.

31 Aralık 2023 itibarıyla ise kendi işlettiği 928 ve franchise’lar tarafından işletilen 687 olmak üzere toplamda 1615 restorana ulaştığın bilgisini verdi.

Payları 130 liradan halka arz olan TABGD hissesi bugün TSİ 17.05 itibarıyla 4,68 düşerek 112,2 liradan işlem gördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.