Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uniper’in Kurtarılmasıyla Almanya’da Gaz Stokları Yeniden Artıyor

Alman hükümeti, geçen hafta enerji şirketi Uniper’in kurtarma paketini açıkladı. Bunun üzerine ülkede gaz stok seviyesi yeniden yükselmeye başladı.
Uniper’in Kurtarılmasıyla Almanya’da Gaz Stokları Yeniden Artıyor
HABER GİRİŞ

Almanya, bir süredir mali açıdan zor durumda olan enerji devi Uniper için yardım paketini açıkladı. Cuma günü bildirilen karara göre Almanya hükümeti, Uniper’i 15 milyar Euro yardım ile zor durumdan kurtarmayı kabul etti.

Bu karar ile devlet, şirketin yüzde 30 hissesine sahip olacak ve alınan kararları veto etme yetkisi bulunacak.

Almanya Federal Enerji Şebekesi Ajansı (FNA), söz konusu gelişmenin şirketin yakıt rezervlerinden kullanımını durdurmasını, bunun da Almanya’da doğal gaz stoklarının yeniden yükselmeye başlamasını sağladığını duyurdu.

Kurtarma paketinin açıklandığı Cuma günü yüzde 65,5 olan gaz stoklarının, Cumartesi günü yüzde 65,9’a yükseldiği belirtildi.

FNA Başkanı Klaus Müller stok seviyesinin 1 Eylül’de yüzde 75’e ulaşmasını hedeflediklerini açıkladı. Bu seviyenin yüksek tutulması, enerji konusunda sıkıntı yaşanan Rusya’nın yeni bir gaz kesintisini yapması durumunda, hazırlıklı olunması açısından oldukça önemli.

GCM Yatırım Banner

Rusya’dan Doğal Gazın Taşınması için Türkiye’ye Sinyal

Geçen hafta Türkiye’nin arabuluculuğu ile Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler arasında tahıl koridoru anlaşması yapıldı. Rusya’dan siyaset bilimci Andrey Suzdaltsev, İstanbul’da yapılan bu görüşmelerin Rus gazı için de bir umut olduğunu ima etti.

Avrupa Birliği, Ukrayna’ya saldırısı nedeniyle Rus enerji sektörüne ambargo uyguladı. Uzman isim, tahıl anlaşmasına benzer bir durumun Rus gazı için de yapılabileceğini, transit geçişinin sağlanması için aynı formatın kullanılabileceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın