Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

UNICEF’ten Pakistan için Acil Destek İhtiyacı Çağrısı

UNICEF, sel felaketinin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen Pakistan'da milyonlarca çocuğun hala acil desteğe ihtiyacı olduğunu duyurdu. Detaylar;
UNICEF’ten Pakistan için Acil Destek İhtiyacı Çağrısı
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), büyük yıkım yaratan sel felaketinin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen Pakistan’da milyonlarca yetişkin insan ve çocuğun hala acil desteğe ihtiyacı olduğunu duyurdu.

Kurumdan bugün yapılan açıklamada, sellerin Pakistan’ı harap etmesinden ve ulusal olağanüstü hal ilan edilmesinden bir yıl sonra, milyonlarca çocuğun insani yardıma ve temel hizmetlere erişime ihtiyacının devam ettiğine dikkat çekildi.

Ülkedeki kurtarma ve rehabilitasyon çabalarının yetersiz düzeydeki finansmanla karşılanmaya çalışıldığı belirtildi.

Bu sezonki muson yağmurlarının, selden etkilenen topluluklar için zaten zorlu olan koşulları daha da kötüleştirerek, trajik bir şekilde ülke genelinde 87 çocuğun hayatına mal olduğu bilgisi verildi.

“8 Milyon Kişinin Temiz Suya Erişimi Yok”

Selden etkilenen bölgelerde hala yarısı çocuk olmak üzere toplamda 8 milyon kişinin temiz suya erişimi olmadan yaşamaya devam ettiğinin tahmin edildiği bilgisi verildi.

GCM Yatırım Banner

Selden etkilenen bölgelerde 1,5 milyondan fazla çocuğun hayat kurtarıcı beslenme müdahalelerine ihtiyaç duyduğu, UNICEF’in hayat kurtarıcı destek sağlamak için yaptığı 173,5 milyon dolar tutarındaki mevcut çağrının yalnızca yüzde 57’sinin finanse edildiği belirtildi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @UNICEF

Fadıl: Çocuklar Unutulma Tehlikesiyle Karşı Karşıya

UNICEF Pakistan Temsilcisi Abdullah Fadıl, selden etkilenen bölgelerde yaşayan savunmasız çocukların korkunç bir yıl geçirdiğini söylerken şu ifadeleri kullandı:

“Sevdiklerini, evlerini, okullarını kaybettiler. Muson yağmurları geri dönerken, yeni bir iklim felaketi korkusu giderek artıyor. Kurtarma çabaları devam ediyor ancak Pakistan’ın çocukları unutulma tehlikesiyle karşı karşıya.”

Her yıl Haziran-Eylül döneminde muson yağmurları, Pakistan’da büyük hasara yol açıyor.

Geçen yıl yaşanan sel felaketleri ülkenin üçte birini sular altında bırakarak, yarısı çocuk olmak üzere 33 milyon insanı etkiledi. 30.000 okul, 2.000 sağlık tesisi ve 4.300 su sistemi dahil olmak üzere hayati altyapı hasar gördü veya yok oldu.

Seller nedeniyle 1739 kişi hayatını kaybederken felaketin ülkeye maliyetinin 30 milyar doların üzerinde olduğu açıklanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.