Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Pakistan’da Sel Sonrası Ölü Sayısı Artıyor! Yeni Tehlike Kapıda!

Pakistan'da sel felaketi sonrasında tablo giderek kötüleşiyor. Ölenlerin sayısı 1500'e yaklaşırken, evsiz kalan pek çok kişi sokaklarda yatıyor. Detaylar haberde;
Pakistan’da Sel Sonrası Ölü Sayısı Artıyor! Yeni Tehlike Kapıda!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Pakistan’ın büyük bölümünü etkileyen sel felaketinin yaraları sarılmaya çalışılırken, ortaya çıkan tablo giderek kötüleşiyor. Perşembe günü paylaşılan verilere göre Pakistan’ın büyük kısmını sular altında bırakan benzeri görülmemiş sel yaklaşık 1.500 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu.

Kuzey dağlarında rekor seviyedeki muson yağmurları ve buzul erimesinin getirdiği sel, 220 milyonluk nüfusun yaklaşık 33 milyonunu etkiledi. Evleri, araçları, mahsulleri ve çiftlik hayvanlarını silip süpürürken, tahmini 30 milyar dolar gibi büyük çapta hasar bıraktı.

Resmi Ölü Sayısı 1.486’ya Çıktı

Ulusal Afet Yönetim Otoritesi’nin paylaşmış olduğu son rapora göre aralarında yaklaşık 530 çocuğun da bulunduğu ölü sayısı toplamda 1.486’ya ulaştı.

Güney Sindh eyaletinde sel nedeniyle yüz binlerce insan evsiz kalırken, pek çok insan kendilerini sudan korumak için yükseltilmiş otoyolların kenarlarında uyumaya devam ediyor.

Bu arada ülkenin en büyük tatlı su gölü olan Manchar’ın seviyesindeki artış çevrede yerleşik olan vatandaşları tehdit etmeye devam ediyor.

GCM Yatırım Banner

Sindh eyaletinin başındaki isim Syed Murad Ali Shah son yaptığı açıklamada “Pakistan’daki tüm üreticilerden çadır satın alıyoruz. Yine de Sindh’deki evsizlerin üçte birinin, kendilerini hava koşullarından koruyacak bir çadırı bile yok” ifadelerini kullandı.

Son birkaç hafta içinde yetkililer, elektrik santralleri ve evler gibi önemli yapılardan sel sularını uzak tutmak için bariyerler kurarken, sığırlarını kurtarmaya çalışan çiftçiler, yem tükenmeye başlayınca yeni bir tehditle karşı karşıya kaldı.

Hükümet ve Birleşmiş Milletler (BM) ise rekor kıran yaz sıcaklıklarının ardından yükselen sulardan iklim değişikliğini sorumlu tuttu.

Pakistan, Temmuz ve Ağustos aylarında 391 mm (15.4 inç) yağmur veya 30 yıllık ortalamanın yaklaşık yüzde 190 üzerinde yağış aldı. En kötü etkilenen bölgelerden biri olan Sindh eyaleti için bu oran yüzde 466’ya yükseldi.

Pakistan’a Yardımlar Devam Ediyor

Pakistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Birleşik Arap Emirlikleri ve ABD’den yapılan yardım uçuşlarının Perşembe günü ulaştığı belirtildi.

BM ise yeniden yapılanma ihtiyaçlarını değerlendiriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın