Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ülker’in EBRD’den Aldığı Kredi Yeşil Mumları Beraberinde Getirdi

Fitch’in Ülker için kredi notunu negatif yönlü revize etmesinin ardından korkulan olmadı. EBRD kredi anlaşmasını yeniledi. Hisselerde yükselişin devamı geldi.
Ülker’in EBRD’den Aldığı Kredi Yeşil Mumları Beraberinde Getirdi
HABER GİRİŞ

Uluslararası değerlendirme kuruluşu S&P Global’in Ocak ayında ESG 2021 Endeksi sıralamasında tek Türk gıda şirketi olan Ülker Bisküvi Sanayi A.Ş. tarafından yeni gelişmeler gelmeye devam ediyor. Marka, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in kredi notunu aşağı çekmesine rağmen Avrupa İmar Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) kredi aldı.

Firmanın EBRD’den aldığı ve Nisan 2023’te vadesi dolan 75 milyon avroluk kredi anlaşması yenilendi.

Ülker Bisküvi’den yapılan açıklamada, anlaşmanın banka ile firma arasında imzalanan ilk sürdürülebilirlik bağlantılı kredi anlaşması olma özelliğine sahip olduğu söylendi.

Marka CEO’su Mete Buyurgan konuya ilişkin yaptığı açıklama, küresel çapta hassas geçen dönemde Ülker’e ve Türkiye’ye güvendiği için EBRD’ye teşekkür etti.

İsrafsız şirket anlayışıyla hareket eden markanın sürdürülebilirlik faaliyetlerini merceğe aldığını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Bankanın Tarım Endüstrisi Sektörü Ekip Direktörü Natalya Zhukova ise yeşil ekonomi anlayışını sürdüren her marka için destek sözü vererek şöyle ifadede bulundu:

“Ülker, gıda endüstrisinin önemli şirketlerinden ve bu kredinin şirketin sürdürülebilirlik referanslarını daha da güçlendirmesinde etkili olacağına inanıyoruz. Bu iş birliğinin tüm sektör oyuncularına örnek olmasını ve sektör genelinde dönüştürücü bir etki yaratmasını hedefliyoruz.”

ULKER Anık Yazım 13.03.2023
Kaynak: Paratic Piyasalar

2022’deki net kârında yüzde 24 düşüş yaşayan Ülker, hisselerinde (ULKER) negatif tablo çizmedi.

Aylık yüzde 31’in üzerinde, haftalık ise yüzde 16’lık prim yapan ULKER, TSİ 17.30 itibarıyla 37.16 liradan işlem gördüğü anlarda yüzde 9,96 artışla tavana yaklaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.