Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch Ülker’in Kredi Notunu Açıkladı

Kredi Derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Ülker Bisküvi Sanayi A.Ş'nin uzun vadeli kredi notunu 'B' olarak kaydetti. Detaylar haberde...
Fitch Ülker’in Kredi Notunu Açıkladı
HABER GİRİŞ

Ülker Bisküvi Sanayi A.Ş., Kamu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden kredi derecelendirmesi hakkında açıklama yaptı. Fitch Ratings, şirketin derecelendirme notunu paylaştı.

Şirket tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Ülker Bisküvi’nin uzun vadeli kredi notunu B, görünümünü ise “Negatif” olarak yukarı yönlü revize etmiştir.”

Fitch Ratings’in konuya yönelik kendi resmi sitesinde yer alan açıklamada ise derecelendirmenin Ülker’in şimdiye kadar maliyet artışlarını başarılı bir şekilde atlatmasını sağlayan Türkiye şekerleme pazarındaki güçlü pazar konumu ile desteklendiği ifade edildi. Ayrıca yeterli karlılık ve uzun vadede pozitif serbest nakit akışı (FCF) üretiminin yeniden başlaması beklentilerinin de etkili olduğu aktarıldı.

Ayrıca ülke notundaki olumsuz görünüm nedeniyle Türkiye’nin Ülke Tavanının “B” seviyesinden düşürülme olasılığını yansıttığı açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Ülker’in Kasım 2022’de finansal varlık portföyünün neredeyse tamamını tasfiye ettiği ve 292 milyon doları nakit mevduat olarak yatırdığı ifade edildi. Bunun yanında Fitch’in, Ülker’in nakit yönetimi uygulamalarında bir iyileşme gördüğü aktarıldı.

Ülker’in ana şirketi Yıldız Holding A.Ş.’ye hala yaklaşık 66 milyon dolar tutarında kredisi olduğundan, ilişkili taraflara verilen krediler bir kredi zayıflığı olmaya devam ettiği bildirildi.

“FCR 2023’te Negatif Olarak Kalabilir”

Fitch, Ülker’in FAVÖK net kaldıracının 2022 sonunda yaklaşık 4 kat düştüğünü tahmin etti. Bu yıl Türk Lirası’nın değer kaybının maliyetler ve borç üzerindeki olumsuz etkisine rağmen, daha fazla kaldıraç indirimi için fırsat gördüklerini kaydetti.

‘B’ derecesinin, Ülke Tavan kısıtlaması nedeniyle yükseltmenin şu anda mümkün olmadığı ifade edildi.

Şirketin serbest nakit akışı (FCR) ölçütünün 2021-2022 yıllarındaki negatif olduğu ve bunun 2023’te de devam edeceği belirtildi. Fakat Ülker’in nakit üretiminin 2024’ten itibaren artarak Ekim 2025’teki 650 milyon doları tutarındaki Eurobond vadesinden önce likidite oluşturmaya yardımcı olabileceği aktarıldı.

Paratic Piyasalar Ülker Grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

Ülker, tarafından yapılan açıklama sonrasında şirketin (ULKER) kodlu hisselerine göz attığımızda saat 15:25 itibarıyla en yüksek 41.92’yi, en düşük 41,88’i gördü.

Saat 16:42’i itibarıyla ise yüzde 1,72’lik artışla 42.48’den işlem gördü. Şirketin hisseleri haftalık bazda yüzde 1,78’lik, yıllık bazda ise yüzde 132,07’lik artış saptandı. Ayrıca aylık bazda yüzde 1,72’lik azalış kadyedildi.

Bu gelişmelerin öncesinde şirket yakın bir zamanda sürdürülebilirlik raporuna dair gelişmeleri paylaştı. Ülker ESG 2021 Endeksi’nde yer alan tek Türk şirketi oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın