Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ulaştırma Bakanlığından AR-GE Projelerine 200 Milyon Lira Destek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, elektronik haberleşme temelli teknolojilerin geliştirilmesi amacıyla AR-GE projelerine 200 milyon lira destek sağlıyor. Detaylar...
Ulaştırma Bakanlığından AR-GE Projelerine 200 Milyon Lira Destek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, elektronik haberleşme temelli teknolojilerin geliştirilmesi hedefiyle açtığı çağrı kapsamında Ar-Ge projelerine 200 milyon lira destek sağlanacağını belirtti. Söz konusu destek, kara ve demir yolları ile denizcilik ve havacılık sektörlerindeki projeleri kapsıyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Araştırmaları Merkezi Başkanlığı (UDHAM) tarafından Ar-Ge projeleri destek çağrısına önceden çıkılmış ve başvuru süreci 2 Mayıs 2023 tarihinde başlatılmıştı.

Ar-Ge Projeleri için Başvuru Süresi Uzatıldı

Bugün Bakanlık internet sitesinden ve sosyal medya hesaplarından yapılan duyuru ile başvuru tarihinin uzatıldığı ifade edildi.

Son başvuru tarihi 3 Temmuz 2023 olan “UDHAM-EH-2023-02″ kodlu çağrının son başvuru tarihinin 18 Ağustos 2023 tarihine kadar uzatıldığı bilgisi verildi. Başvuruların son gün saat 16:00’ya kadar alınacağı belirtildi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @uab_udham

Söz konusu program ile kara ve demir yolları ile denizcilik ve havacılık sektörlerindeki yerli üretimin teşviki ve ileri teknoloji ürünlerinde dışa bağımlılığın azaltılmasının amaçlandığı ifade edildi. Bu yöntemle tüm ulaşım modlarında elektronik haberleşme altyapısının güçlendirilmesinin hedeflendiğinin altı çizildi.

GCM Yatırım Banner

Projeler 15 Milyon Liraya Kadar Desteklenecek

UDHAM tarafından çıkılan çağrıyla haberleşme teknolojilerine yönelik AR-GE projelerine toplam 200 milyon lira destek verileceği hatırlatıldı.

Yapılan değerlendirmeler sonucunda uygun bulunan projelerin azami 24 ay, 15 milyon liraya kadar destekleneceği kaydedildi.

Desteklenen Projeler

Destek programı kapsamında şu kategorilerin yer aldığı belirtildi:

  • Demir yolu haberleşme, tren izleme ve kontrol sistemleri
  • Akıllı sinyalizasyon ve demir yolu trafik kontrolü geçiş sistemleri
  • Demir yolu taşıtları akıllı kaynak yönetimi ve izleme sistemleri
  • Deniz trafiğine yönelik haberleşme sistemleri
  • Gemi takip ve izleme sistemleri
  • Denizlerde acil durum haberleşme projeleri
  • Trafik sinyalizasyon sistemleriAkıllı trafik yönetim sistemleri
  • Kara yolu taşımacılığı alanında optimizasyon projeleriAkıllı yük ve yolcu taşıma sistemleri

Bunun yanı sıra, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünün görev ve hizmet alanlarına giren konuların da desteklenen projeler arasında yer aldığı bilgisi verildi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerden gelen başvuruların öncelikli değerlendirileceğinin belirtildiği programa ilişkin bilgilere ve şartlara udham.uab.gov.tr adresinden ulaşılabildiği ifade edildi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın