Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna’ya ABD’den 1,25 Milyar Dolarlık Hibe Fonu

Ukrayna Devlet Bütçesi, Dünya Bankası'nın Çoklu Bağışçı Güven Fonu aracılığıyla ABD'den 1,25 milyar dolar tutarında hibe aldı. Detaylar haberde;
Ukrayna’ya ABD’den 1,25 Milyar Dolarlık Hibe Fonu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ukrayna Maliye Bakanlığı, Dünya Bankası’nın Küresel Tedarik Ortaklığı (GPP) Çoklu Bağışçı Güven Fonu (MDTF) aracılığıyla devlet bütçesinin, Amerika Birleşik Devletleri’nden 1,25 milyar dolar tutarında hibe aldığını duyurdu.

Bakanlık, Ukrayna’nın 2023 yılı içinde ABD’den hibe şeklinde 8,45 milyar dolarlık doğrudan bütçe desteği aldığı ve Ukrayna Devlet Bütçesi’nin, savaşın başladığı Şubat 2022’den bu yana ABD’den aldığı hibe fonu tutarının 20,4 milyar dolara ulaştığı bilgisini verdi.

Hibe, Sosyal ve İnsani Harcamalar için Kullanılacak

Hibenin, Ukrayna’da PEACE projesi kapsamındaki beşinci ek finansmanın bir parçası olarak sağlandığı belirtildi.

Projenin, güvenlik ve savunma sektörü ile bağlantılı olmayan sosyal ve insani harcamalar da dahil olmak üzere devlet bütçesi harcamalarının kısmen karşılanmasını amaçladığı ifade edildi.

Açıklamada, ilgili hibe fonunun devlet bütçesi harcamalarının geri ödenmesinde kullanılacağı da kaydedildi. Özellikle, devlet çalışanları için maaş ödemeleri, belirli devlet sosyal yardım programları kapsamındaki ödemeler ve diğer sosyal ödemeleri kapsadığı bilgisi verildi.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @ua_minfin

Ukrayna Maliye Bakanı Sergei Marchenko konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında “ABD’den gelen geri ödemesiz mali yardım, Rus saldırganlığına direnme sürecinde Ukrayna hükümet bütçesini desteklemede son derece önemli bir unsurdur. En son hibe, Ukrayna hükümetine öncelikli sosyal ve insani harcamaları geri ödemede yardımcı olacaktır. Ülkemiz için bu kritik dönemde Ukrayna’ya benzeri görülmemiş destekler için minnettarız” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Maliye Bakanlığı daha önce, hükümet bütçesinin uluslararası ortaklardan toplam 23,6 milyar dolar fon aldığını ve yıl için 42 milyar dolar gerekli olduğunu bildirmişti.

Hükümet bütçesi, geçen yıl uluslararası ortaklardan 32,1 milyar dolarlık yardım almıştı.

Ek olarak, Ukrayna bütçesi, yakın geçmişte Avrupa Birliği makro-finansal yardımının altıncı diliminden 1,5 milyar euro ve Japon hükümetinin garanti ettiği Dünya Bankası Güven Fonu aracılığıyla 1,5 milyar dolarlık imtiyazlı kredi aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.