Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Bankası’ndan Ukrayna’ya Japonya Garantili Kredi

Ukrayna Maliye Bakanlığı, Dünya Bankası'ndan Japonya garantili 1,5 milyar dolar kredi alındığını duyurdu. Detaylar haberde;
Dünya Bankası’ndan Ukrayna’ya Japonya Garantili Kredi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ukrayna medyasının ülkenin Maliye Bakanlığı’na dayandırdığı haberine göre Perşembe günü Ukrayna hükümet bütçesi, Japon hükümetinin garanti etmiş olduğu Dünya Bankası Güven Fonu aracılığıyla 1,5 milyar dolarlık imtiyazlı kredi aldı.

Bakanlık, yıl sonuna kadar aynı fon aracılığıyla 2 milyar dolar daha beklendiği bilgisini verdi.

Marchenko: Ekonominin Düzeltilmesi için Kullanılacak

Ukrayna Maliye Bakanı Sergei Marchenko konuyla ilgili yaptığı açıklamada, fonun, ekonomiyi eski haline getirmek ve nüfusun sosyal refahını güçlendirmek için tahsis edileceğini ifade etti.

Maliye Bakanlığı, 2022’de ve 2023 yılının başından bu yana Ukrayna’nın, Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) aracılığıyla Japon hükümetinden 581 milyon dolardan fazla imtiyazlı finansman aldığını belirtti.

Bildiride, “Japon hükümetinin bu yıl Dünya Bankası Güven Fonu aracılığıyla 2 milyar dolar daha doğrudan bütçe desteği sağlaması bekleniyor” ifadesine de yer verildi.

GCM Yatırım Banner

2023 için Beklenen Uluslararası Finansman 42 Milyar Dolar

Ukrayna Maliye Bakanlığı daha önce, 21 Temmuz itibarıyla hükümet bütçesinin uluslararası ortaklardan toplam 23,6 milyar dolar fon aldığını ve yıl için 42 milyar dolar gerekli olduğunu bildirmişti.

Uluslararası desteğin, önümüzdeki yıllarda makro-finansal istikrarın sürdürülmesi için çok önemli olmaya devam edeceğini belirten Ukrayna Merkez Bankası, bu nedenle, bütçe açığını finanse etmek için gelecek yıl 37 milyar dolara ihtiyaç duyulacağını belirtmişti.

Hükümet bütçesi ayrıca o zamandan bu yana AB makro-finansal yardımının bir sonraki diliminden 1,5 milyar euro aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın