Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna Merkez Bankası İşgalden Bu Yana İlk Kez Faiz İndirdi

Ukrayna Merkez Bankası, Rusya'nın işgalinden bugüne politika faizini ilk kez düşürme kararı aldı ve faizi yüzde 22 seviyesine çekti. Detaylar haberde;
Ukrayna Merkez Bankası İşgalden Bu Yana İlk Kez Faiz İndirdi
HABER GİRİŞ

Ukrayna Merkez Bankası (NBU), Rusya’nın işgalinden bu yana politika faizini ilk kez düşürdü. Merkez Bankası Yönetim Kurulu, 28 Temmuz 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere temel politika faizini yüzde 25’ten yüzde 22’ye indirmeye karar verdi.

Piyasa beklentileri, 300 baz puanlık faiz indirimi gerçekleştiren NBU’nun faiz oranını yüzde 23 seviyesine indirmesi yönündeydi.

Ukrayna’dan Parasal Genişleme Adımı

Ukrayna bu kararla birlikte, Rusya’nın Şubat 2022’de başlatmış olduğu askeri saldırıdan bu yana ilk kez faiz oranlarını düşürerek, parasal genişleme yönünde bir adım attı.

Açıklama metninde, hızlı dezenflasyon ve devam eden döviz piyasası koşullarının, Merkez Bankası’nın temel politika faiz indirimleri döngüsünü başlatmasını sağladığı ifade edildi.

Enflasyon beklentilerindeki iyileşme ve enflasyonda öngörülen daha fazla düşüş dikkate alındığında, mevcut ve tahmini oran indirimlerinin, Ukrayna Grivnası tasarruflarının çekiciliğini korumaya uygun olduğu belirtildi. Bunun, döviz kısıtlamalarının gevşetilmesi ve daha esnek bir döviz kuruna geçiş sürecinde döviz kurunun sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından önemli bir unsur olduğuna değinildi.

GCM Yatırım Banner

Aynı zamanda, sürdürülen makrofinansal istikrar zemininde temel politika faizinin düşürülmesinin ekonomik toparlanmayı destekleyeceği vurgusu yapıldı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: National Bank of Ukraine

2023 Enflasyon Tahmini Güncellendi

Enflasyonun, NBU’nun önlemleri sayesinde ilk yarıda belirgin bir şekilde düştüğü belirtilirken, tüketici enflasyonunun, NBU’nun beklentilerinin üzerinde Haziran’da yıllık bazda yüzde 12,8’e gerilediği bilgisi verildi.

İlk yarının olumlu dinamiklerini değerlendiren NBU, yüzde 14,8 olan 2023 enflasyon tahminini yüzde 10,6 olarak güncelledi.

Küresel enflasyondaki kademeli düşüşün ve Ukrayna’da parasal koşulların sıkılığını korumasının fiyatlardaki artışı yavaşlatacağı ifade edildi.

Enflasyonun 2024’te yüzde 8,5’e ve 2025’te yüzde 6’ya düşmesinin beklendiği de bildirildi.

Açıklama metninin devamında, “NBU, döviz piyasasının istikrarlı kalması ve enflasyonun tahmin ufku boyunca düşmesi koşuluyla, temel politika faiz oranını düşürmeye devam edecek. NBU, döviz kısıtlamalarını gevşetirken ve daha esnek bir döviz kuru rejimine geçerken, Ukrayna Grivnası varlıklarının yüksek çekiciliğini koruma ihtiyacını dikkate alacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Ukrayna Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, daha önceki açıklamalarında parasal gevşemenin dördüncü çeyrekte başlayabileceğini tahmin etmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.