Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna, ABD’den 1,25 Milyar Dolarlık Yeni Hibe Desteği Aldı

Rusya ile savaş halindeki Ukrayna, bütçesini desteklemek için ABD'den 1,25 milyar dolarlık yeni hibe desteği aldı. Detaylar haberde;
Ukrayna, ABD’den 1,25 Milyar Dolarlık Yeni Hibe Desteği Aldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ukrayna medyasının Başbakan Denis Shmygal’in sosyal medya hesabından paylaşmış olduğu bir gönderisine dayandırdığı habere göre Ukrayna, ABD’den 1,25 milyar dolar tutarında yeni bir mali destek paketi aldı.

Fonların, Dünya Bankası’nın (World Bank) Ukrayna’daki İdari Kapasite Dayanıklılığı için Kamu Harcamaları (PEACE) projesine verdiği desteğin bir parçası olduğu belirtildi.

Sosyal ve İnsani Harcamalar için Kullanılacak

Shmygal, açıklamasında fonların, özellikle sosyal ve insani harcamalar olmak üzere devlet bütçesini desteklemek için kullanılacağı bilgisini verdi.

Bildiriminin devamında “ABD ve Dünya Bankası’na minnettarız. Saldırgan ülkeye karşı mücadelede ortaklarımızın yardımını takdir ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @Denys_Shmyhal

Ukrayna, Şubat ayında Dünya Bankası projesinin bir parçası olarak ABD hibe fonunun 1,25 milyar dolarlık ilk dilimini aldı ve ardından sırasıyla Mart ve Nisan aylarında 1,25 milyar dolarlık hibe aldı.

GCM Yatırım Banner

Daha önce bildirildiği üzere, Ukrayna’nın hükümet bütçesini finanse etmek için dış ihtiyaçları 2023’te toplam 42 milyar doları aşacak.

Ukrayna Maliye Bakanı Serhiy Marchenko birkaç gün önce Karadağ’da Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası üye ülkelerin toplantısında yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın bu yıl içindeki toparlanma ihtiyaçlarını karşılamak adına 6,5 milyar dolara daha ihtiyacı olduğunu belirtmişti.

IMF, Ekonomideki Gelişime Dikkat Çekmişti

Önceki gün ise Uluslararası Para Fonu (IMF), 23-30 Mayıs tarihleri arasında Viyana’da gerçekleştirilen görüşmelerin ardından Ukraynalı yetkililerle uzatılmış fon olanağı (EFF) programının ilk gözden geçirilmesi konusunda personel düzeyinde anlaşmaya varıldığını duyurmuştu.

IMF, son değerlendirmesinde Ukrayna ekonomisinin dayanıklılığına dikkat çekerken, son ekonomik gelişmelerin 2023 yılında kademeli bir ekonomik toparlanmaya işaret ettiğinin altını çizmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın