Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna Maliye Bakanı: 6,5 Milyar Dolara İhtiyacımız Var

Ukrayna Maliye Bakanı Serhiy Marchenko, Ukrayna'nın 2023'teki toparlanma ihtiyaçlarını karşılamak için 6,5 milyar dolara daha ihtiyacı olduğunu söyledi. Detaylar...
Ukrayna Maliye Bakanı: 6,5 Milyar Dolara İhtiyacımız Var
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ukrayna Maliye Bakanı Serhiy Marchenko, Karadağ’da Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası üye ülkelerin toplantısında düzenlenen panelde çeşitli açıklamalarda bulundu. Bakan, Ukrayna’nın henüz karşılanmamış ihtiyaçlarına da değindi.

Marchenko, Ukrayna’nın 2023 yılı içindeki toparlanma ihtiyaçlarını karşılamak için 6,5 milyar dolara daha ihtiyacı olduğunu bildirdi.

Marchenko, Ukrayna’nın İhtiyaç Tablosunu Paylaştı

Ortaya 14,1 milyar dolarlık genel bir ihtiyaç tablosu sunan Bakan, Ukrayna hükümetinin, 2023 devlet bütçesinde öncelikli restorasyon için fonların bir kısmını 3,3 milyar dolar tutarında olmak üzere sağladığını belirtti.

“Uluslararası ortaklarımız yaklaşık 4,3 milyar dolar tutarında garanti vermiştir. Aynı zamanda, bu yıl teminatsız öncelikli kurtarma ihtiyacı yaklaşık 6,5 milyar dolar. Bu fonların zamanında çekilmesi, insanların yaşaması için uygun koşulların oluşturulması, göçmenlerin geri dönüşü ve Ukrayna’nın ekonomik büyümesinin kolaylaştırılması için çok önemlidir” şeklinde konuştu.

Marchenko, özel sektörü desteklemek için enerji sektörünün öncelikli iyileştirme ihtiyaçlarının yaklaşık 3,3 milyar dolar olduğunu söylerken diğer ihtiyaçları da detaylandırdı.

GCM Yatırım Banner

İnsani yardım ihtiyaçlarının 400 milyon dolar, yıkılan ve hasar gören konutların restorasyonunun 1,9 milyon dolar, kritik ve sosyal altyapı çalışmalarının 5,8 milyar dolar ve özel sektörün desteklenmesinin 2,8 milyar dolar gerektirdiğinin tahmin edildiğini söyledi.

Toplantıda Göçmen Faktörüne de Değinildi

Bakanlık, görüşmelerde göçmen ve mülteci alan ülkelerdeki ekonominin durumuna değinildiğini ve Marchenko’nun bu ülkelerin hükümetlerine yardımları ve korumaları için teşekkür ettiğini belirtti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / MinFin_Ukraine

Marchenko, Ukraynalı göçmen faktörünün alıcı ülkelerin ekonomileri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu, çünkü göçmenlerin para harcadıklarını ve aktif olarak Avrupa işgücü piyasasına entegre olduklarını söyledi.

Aynı zamanda, vatandaşların evlerine dönmesi için teşvikler yaratmanın Ukrayna hükümetinin öncelikli hedefi olduğunu ve bu bağlamda ülkenin toparlanmasının çok önemli olduğunu kaydetti.

Bakan ayrıca, Ukrayna ve Birleşik Krallık hükümetlerinin, Haziran sonunda Londra’da yapılacak olan Ukrayna Kurtarma Konferansı’nın düzenlenmesi konusunda yakın iş birliği içinde olduklarını söyledi.

Konferansla ilgili “İmar projelerini sunmayı ve askeri risklere karşı sigorta mekanizmalarını tartışmayı planlıyoruz. Bu konferansın uluslararası ortakları ve bağışçıları pekiştireceğine ve onların Ukrayna’nın restorasyonuna katılımlarına katkıda bulunacağına eminim” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.