Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF ve Ukrayna Uzatılmış Fon Olanağı Konusunda Anlaşmaya Vardı

IMF ve Ukraynalı yetkililer, uzatılmış fon olanağı programının ilk gözden geçirilmesi konusunda personel düzeyinde anlaşmaya vardı. Detaylar haberde;
IMF ve Ukrayna Uzatılmış Fon Olanağı Konusunda Anlaşmaya Vardı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası Para Fonu (IMF), 23-30 Mayıs tarihleri arasında Viyana’da gerçekleştirilen görüşmeler ve çalışmaların ardından Ukraynalı yetkililerle uzatılmış fon olanağı (EFF) programının ilk gözden geçirilmesi konusunda personel düzeyinde anlaşmaya varıldığını duyurdu.

IMF ve Ukrayna makamları, dört yıllık uzatılmış fon kolaylığının ilk gözden geçirmesinin bir parçası olarak, güncellenmiş bir dizi ekonomik ve mali politika üzerinde personel düzeyinde bir anlaşmaya vardılar.

Kurul Değerlendirmesi Önümüzdeki Haftalarda Yapılacak

IMF konuya dair basın açıklamasında, “IMF personeli ve Ukraynalı yetkililer, EFF’nin ilk gözden geçirilmesi konusunda personel düzeyinde anlaşmaya vardılar. Anlaşma, IMF yürütme kurulunun onayına tabidir ve kurulun değerlendirmesinin önümüzdeki haftalarda yapılması bekleniyor” ifadeleri kullanıldı.

Böylelikle, Nisan sonu için tüm nicel performans kriterleri ve Mayıs sonuna kadar yapısal kriterler karşılanarak, yaklaşık 900 milyon dolar veya 663.9 milyon SDR tutarında bir ödemeyi mümkün kılacak olan yönetim kurulu değerlendirmesinin yolu açılmış oldu.

Ukrayna’nın GSYİH Büyüme Görünümü Yükseltildi

IMF, ayrıca Ukrayna ekonomisinin dayanıklılık gösterdiğini ve son ekonomik gelişmelerin 2023 yılında kademeli bir ekonomik toparlanmaya işaret ettiğine dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

IMF yetkilileri, bu nedenle 2023 yılı için reel gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyüme görünümünü Mart ayında önceki -yüzde 3 ila yüzde 1 aralığından yüzde 1 ila yüzde 3 aralığına yükseltti.

Enerji sisteminin hızla toparlandığı, döviz piyasalarının istikrara kavuştuğu ve görünüm oldukça belirsiz olsa da enflasyonun kararlı bir şekilde düşmeye başladığı ifade edildi.

Gray: Büyük Zorluklar Hala Devam Ediyor

IMF Ukrayna Misyon Şefi Gavin Gray, açıklamasında genel olarak, ihtiyatlı politika oluşturmanın yanı sıra sürekli ve zamanında dış destek sayesinde makroekonomik ve finansal istikrarın korunduğunu belirtti. Bununla birlikte, büyük zorlukların devam ettiğine, mali açığın çok yüksek seyretmeye devam ettiğine ve bunun da dış hibeler ve oldukça tavizli kredilerle karşılanan büyük finansman ihtiyaçlarının devam etmesini gerektirdiğine dikkat çekti.

Gray, ayrıca bankacılık sektörü ve yönetişim ve yolsuzlukla mücadele çerçevelerini güçlendirmeye yönelik reformları sürdürdüklerini söyledi.

IMF İcra Kurulu 31 Mart’ta 11.6 milyar SDR veya yaklaşık 15.6 milyar dolarlık dört yıllık EFF’yi onayladı.

Programda, ilk dilimin ödenmesinden sonra, bu yılın Haziran ortası-Ekim aylarında ve birinci, ikinci ve üçüncü gözden geçirmelerin ardından 2024 Şubat ayının sonlarında, her biri 664 milyon SDR veya 893 milyon dolar olan üç dilim daha sağlanması öngörülüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın