Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna’ya ABD ve Finlandiya’dan 1,2 Milyar Dolarlık Hibe Desteği

Ukrayna, Dünya Bankası aracılığıyla ABD ve Finlandiya'dan 1,2 milyar doların üzerinde hibe desteği aldı. Detaylar haberde;
Ukrayna’ya ABD ve Finlandiya’dan 1,2 Milyar Dolarlık Hibe Desteği
HABER GİRİŞ

Ukrayna, Dünya Bankası tarafından yönetilen Çok Bağışçılı Güven Fonu aracılığıyla ABD’den 1.2 milyar dolar ve Finlandiya’dan 15 milyon dolar dahil olmak üzere toplamda 1.215 milyar dolar tutarında hibe finansmanı aldı.

Ukrayna Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre hibe fonları, İdari Kapasite Dayanıklılığı için Kamu Harcamaları (PEACE) Projesi çerçevesinde beşinci ek finansman turunun bir parçası olması kapsamında sağlandı.

Sosyal ve İnsani Harcamalar Ağırlıklı Olmak Üzere Kullanılacak

Söz konusu hibelerin, güvenlik ve savunma ile ilgili olmayan sosyal ve insani harcamalar da dahil olmak üzere devlet bütçesi harcamalarını kısmen karşılamayı amaçladığı belirtildi.

Hibe fonunun, kamu sektörü çalışanları ve öğretmenlerine maaş ödenmesi, emekli maaşlarınının ödenmesi ve belirli hükümet sosyal yardım programlarını finanse etmek için kullanılacağı bilgisi verildi.

Sosyal yardım programları kapsamına engelli kişilerin, düşük gelirli ailelerin yanı sıra konut ve toplumsal destek ödemelerinin girdiği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Proje Kapsamındaki Destekler Büyüyor

İdari Kapasite Dayanıklılığı için Kamu Harcamaları Projesi’nin şu an için 16,5 milyar dolar ve 1,4 milyar euroya ulaştığı belirtildi.

Buna, Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası (IBRD) kredileri, MIGA kredileri ve Çok Bağışçılı Güven Fonu hibelerinin dahil olduğu bilgisi verildi.

Bunun yanı sıra, geçen hafta Uluslararası Finans Kurumu’nun (IFC), Ukrayna bankalarının 200 milyon dolarlık yeni kredilerini garanti etmek için Ukrayna’nın ticaret finansmanını 100 milyon dolar artıracağı duyurulmuştu.

IFC yetkileri, Londra’da gerçekleştirilen Ukrayna’yı İyileştirme Konferansı’nın ardından yaptığı açıklamada, bu destekle, IFC ve ortaklarının önümüzdeki üç yıl içinde 1 milyar dolara varan ithalat ve ihracatı kolaylaştıracak bir konumda olacaklarını ifade etmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın